Qershor 07, 2023 08:45 Europe/Tirane
  •  Lavrov: Furnizimi i avionëve amerikanë F-16 do ta bëjë Ukrainën të aftë për armë bërthamore

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka paralajmëruar se avionët luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA-të mund të “sigurojnë” armë bërthamore nëse ata dërgohen në Ukrainë nga Perëndimi.

Moska tashmë ka paralajmëruar kundër dërgimit të avionit luftarak të avancuar amerikan në ish-republikën sovjetike nga vendet perëndimore, duke argumentuar se ky veprim ngre pyetjen e përfshirjes direkte ushtarake të NATO-s të udhëhequr nga SHBA në luftën midis Rusisë dhe Ukrainës. Kjo ndodh ndërkohë që një numër i aleatëve të SHBA-së tashmë kanë dalë vullnetarë për të stërvitur pilotët ukrainas për avionët F-16. Të martën, Lavrov tha se kur Perëndimi thuhet se furnizon avionë F-16 në Kiev, Moska duhet të ketë parasysh se avionë të tillë luftarakë janë gjithashtu të aftë të mbajnë armë bërthamore. "Ne duhet të kemi parasysh se një nga modifikimet e F-16 ka aftësinë për të përdorur armë bërthamore. Nëse ata nuk e kuptojnë këtë, atëherë ata janë të pavlefshëm si strategë dhe planifikues ushtarakë," vuri në dukje kryediplomati rus, i cituar nga Agjencia e lajmeve TASS. Lavrov, i cili po fliste në një bazë ushtarake në Dushanbe, Taxhikistan, shtoi se Perëndimi fillimisht pajisi Kievin me tanke dhe armë me rreze të gjatë dhe tani po përgatitet të dërgojë avionë F-16 në Ukrainë. "Gjithçka mund të pritet nga liderët e SHBA-së dhe vendeve të tjera perëndimore (të cilat Uashingtoni i ka nënshtruar plotësisht). Ata tashmë po e dëshmojnë këtë kur po përgatisin seriozisht dërgimin e avionëve F-16," deklaroi ai. "Disa njerëz thonë se do të transferohen dy skuadrilje, të tjerë thonë se do të jenë tetë. Ata po përgatiten të vazhdojnë të përshkallëzojnë luftën që u bë kundër nesh," tha më tej Lavrov. Lavrov e përshkroi Rusinë si një komb "paqësor", i cili vetëm "do që të lihet i qetë në mënyrë që askush të mos përpiqet të na tërheqë në ndonjë organizatë dhe mekanizëm globalist të udhëhequr nga SHBA".