Nëntor 15, 2023 07:15 Europe/Tirane
  • Presidentët e SHBA-së dhe Kinës takohen për të diskutuar komunikimin ushtarak dhe fentanilin

Presidenti kinez dhe ai i amerikan do të takohen të mërkurën në margjinat e samitit të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor në San Francisko. Takimi i tyre do të fokusohet në komunikimet ushtarake dhe fentanilin.

Një takim i shumëpritur midis Presidentit të SHBA-së Joe Biden dhe presidentit të Kinës Xi Jinping në San Francisko këtë javë do të fokusohet në forcimin e komunikimit mes përshkallëzimit të konflikteve globale dhe adresimin e interesave të mbivendosura si rrjedhja e paligjshme e fentanilit, tha Shtëpia e Bardhë të hënën.

Takimi ballë për ballë i së mërkurës në margjinat e samitit të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC) do të jetë i pari midis Biden dhe Xi në një vit dhe ka për qëllim frenimin e tensioneve midis dy superfuqive.

Biden dhe Xi nuk kanë biseduar për një vit. Takimi i tyre i fundit ishte në samitin e Grupit 20 (G20) në Indonezi vjeshtën e kaluar. Dhe që nga ajo kohë, tensionet midis dy kombeve janë rritur pas një sërë ngjarjesh të shkaktuara nga rrëzimi i një tullumbaceje spiune kineze që kishte kaluar përgjatë SHBA-në në fillim të këtij viti.

Marrëdhënia e ftohtë midis dy superfuqive ekonomike ka implikime globale: Kina dhe SHBA prodhojnë afërsisht 40% të mallrave dhe të shërbimeve në botë.

 

Tags