Nëntor 16, 2023 08:40 Europe/Tirane
  • Ministri i Jashtëm i Iranit diskutoi situatën në Gaza me shefin e ndihmave të OKB-së

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian është takuar me Nënsekretarin e Përgjithshëm të OKB-së për Çështjet Humanitare dhe Koordinatorin e Ndihmës Emergjente Martin Griffiths për të diskutuar situatën në Rripin e Gazës.

Amirabdollahian dhe Griffiths u takuan në zyrën e OKB-së në Gjenevë të mërkurën, ku u fokusuan në ofrimin e ndihmës për popullin e shtypur palestinez dhe ndalimin e sulmeve barbare të regjimit sionist kundër Gazës.

Diplomati më i lartë iranian ka bërë udhëtime në Irak, Siri, Liban, Katar, Arabi Saudite dhe Turqi, që kur regjimi sionist filloi agresionin e tij kundër Gazës më 7 tetor.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Nasser Kanaani tha të martën se Amirabdollahian do të zhvillojë bisedime me zyrtarë të lartë të Kombeve të Bashkuara dhe të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq në Gjenevë për të përshpejtuar përpjekjet për dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza, ku njerëzit vazhdojnë të vuajnë prej më shumë se një muaj pasojat e agresionit izraelit.

Të paktën 11,320 palestinezë, duke përfshirë 4,650 fëmijë dhe 3,145 gra, janë vrarë në bombardimet e pandërprera të regjimit sionist në Rripin e rrethuar të Gazës që kur Izraeli filloi luftën në Gaza.

 

Tags