Nëntor 16, 2023 09:12 Europe/Tirane
  • Rusia paralajmëron se provokimet izraelite mund ta tërheqin Iranin dhe Hezbollahun në luftën e Gazës

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka paralajmëruar se Irani dhe lëvizja e rezistencës libaneze Hezbollah mund të vendosin të përfshihen në luftën në Gaza, nëse provokohen nga veprimet izraelite.

Në një intervistë me kanalin televiziv RT të publikuar të mërkurën, Lavrov u shpreh se Irani dhe Hezbollahu “nuk kanë dëshirë” për të marrë pjesë në luftën e Gazës, nëse nuk ka provokime nga regjimi izraelit.

“As Irani dhe as Libani nuk duan ndonjë përfshirje në këtë krizë”, tha ai.

“Nuk ka dëshirë nga Libani dhe, për aq sa mund të gjykoj nga deklarata e fundit e liderit të Hezbollahut, nuk ka oreks për ndonjë luftë të madhe nëse nuk provokohet, përveç se nëse Gaza nuk konsiderohet më si një vend ku palestinezët duhet të vazhdojnë të jetojnë. Dhe unë nuk shoh ndonjë oreks të tillë në Iran”, shtoi ai.

Lavrov akuzoi Shtetet e Bashkuara se po përpiqen të bllokojnë përpjekjet e vendeve si Rusia për të arritur një armëpushim në Gaza.

“Në thelb, në aspektin praktik, Uashingtoni nuk dëshiron t’i lidhë duart Izraelit”, tha ai, duke shtuar se “SHBA-ja ndoshta dëshiron që kriza në Gaza të shkojë përtej rajonit”.

Kryediplomati rus tha gjithashtu se zgjidhja e pashmangshme e krizës në Palestinë është formimi i një shteti palestinez, duke shtuar se Moska është përpjekur t’ia përcjellë këtë qëndrim regjimit izraelit.

 

Tags