Nëntor 21, 2023 09:05 Europe/Tirane
  • Irani fajëson Këshillin e Sigurimit të OKB-së për dështimin për të kërkuar armëpushim në Gaza

Irani ka kritikuar Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për dështimin për të kërkuar një armëpushim në Rripin e Gazës në rezolutën e tij të miratuar së fundmi mbi luftën gjenocidale të regjimit izraelit kundër territorit të rrethuar.

Ambasadori i Përhershëm i Iranit në OKB, Amir Saeed Iravani i bëri këto komente të hënën në një fjalim gjatë një takimi të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së mbi situatën humanitare në Gaza.

Ai i referohej një rezolute të mesit të nëntorit të miratuar nga Këshilli i Sigurimit, i cili kërkonte vetëm “pauza të zgjatura humanitare” në Gaza.

Rezoluta e përgatitur nga Malta u pranua me 12 vota pro, ndërsa Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Rusia abstenuan. Ai pasoi veton e përsëritur të hedhur nga Shtetet e Bashkuara, aleati më i madh dhe më i vjetër i regjimit izraelit, kundër rezolutës së mëparshme që kërkonte ndërprerjen e agresionit të regjimit izraelit kundër Gazës.

Ambasadori i Iranit tha se rezoluta e Këshillit të Sigurimit dështoi të ndalonte mizoritë e Izraelit në Gaza, pasi i mungonte një garanci ekzekutive dhe nuk ishte ligjërisht detyruese.

“Në përgjithësi ekziston një pritshmëri që përmbajtja e rezolutës së Këshillit të Sigurimit duhet të kishte përfshirë elementët kryesorë të rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme që u miratua me një shumicë prej 121 votash, veçanërisht pika kyçe e saj se ekziston një nevojë urgjente për një armëpushim të menjëhershëm, të qëndrueshëm dhe të zgjatur për civilët”, tha ai.

Rezoluta e Asamblesë së Përgjithshme, e cila u adoptua në fund të tetorit, bëri thirrje për “një armëpushim humanitar të menjëhershëm, të qëndrueshëm dhe të zgjatur që çon në një ndërprerje të bombardimeve" në Rripin e Gazës.

“Çfarë ka ndodhur që nga miratimi i kësaj rezolute [nga Këshilli i Sigurimit]? A është ulur numri i sulmeve ndaj njerëzve të pafajshëm? A ka marrë popullsia e Gazës ndihmë të mjaftueshme humanitare? Përgjigja është “Jo!”. Përkundrazi, përfaqësuesi i regjimit pushtues tha në të njëjtin takim se do të bënin çfarë të dëshironin”, tha Iravani.

Ambasadori i Iranit shtoi se rezolutës së Këshillit të Sigurimit “i mungon një dispozitë adekuate për t’i dhënë fund luftës, e cila është thelbësore për ndalimin e mizorive të Izraelit në Gaza kundër civilëve të pafajshëm”.

Duke vënë në dukje se “populli i Gazës pret mbështetje konkrete nga Kombet e Bashkuara”, Iravani shtoi, “Gaza po përjeton një kohë sfiduese dhe populli i Gazës po përballet me krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga regjimi izraelit”.

“Në një situatë kaq të rëndë, simpatia nuk mjafton më,” tha ai.

Sipas Zyrës për Media të Qeverisë së Gazës, numri i të vdekurve nga lufta gjenocidale e Izraelit në territor u rrit në 13,300 të hënën, duke përfshirë më shumë se 5,600 fëmijë dhe 3,550 gra, me 31,000 njerëz të plagosur deri më tani.

 

Tags