Qershor 20, 2022 20:29 Europe/Tirane
  • Simptoma të pazakonta të dehidrimit që nuk duhen anashkaluar

Dehidrimi është një gjendje që do të thotë që ju humbni më shumë lëngje sesa konsumoni dhe trupi juaj nuk ka mjaftueshëm ujë dhe lëngje të tjera për të kryer funksionet e tij normale.

Kur njeriu dehidratohet, përveç ujit, humbet edhe elektrolitet si kripa dhe kaliumi, të cilat janë të nevojshme për funksionet themelore të trupit.

 

Është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje sasisë së lëngjeve që konsumoni, veçanërisht nëse djersitni shumë për shkak të nxehtësisë së tepërt ose të vjellave për shkak të një problemi shëndetësor.

Etja është simptoma më e dukshme e dehidrimit, por disa shenja të tjera të dehidrimit nuk janë aq të dukshme. Sipas një studimi të vitit 2020 të botuar në The Journal of Physiology, trupi është më pak në gjendje të zbulojë shenjat e dehidrimit me kalimin e kohës.

Ka disa simptoma të dehidrimit që nuk duhet t'i injoroni.

Fryma e keqe

Pështyma ka veti antibakteriale dhe dehidratimi mund të djegë trupin në prodhimin e pështymës. Si rezultat, sasia e baktereve në gojë mund të rritet, gjë që mund të çojë në erën e keqe të gojës. Kjo është një nga arsyet pse na vjen era e keqe në mëngjes kur zgjohemi.

Prodhimi i pështymës ngadalësohet gjatë gjumit, prandaj kemi një shije dhe erë të pakëndshme në gojë sepse rritet sasia e baktereve të pranishme. Prandaj, herën tjetër që goja t'ju thahet dhe të keni erë të keqe, pini ujë.

Lëkura e thatë

Lëkura e thatë tregon qartë se keni nevojë për ujë. Në rast dehidrimi, lëkura mund të thahet dhe mund të shfaqet kruajtje.

Dieta e dobët dhe zakonet e këqija të përditshme, të cilat përfshijnë konsumimin e alkoolit dhe kafeinës, mund të varfërojnë ujin nga lëkura.

Ngërçet e muskujve

Sa më shumë që trupi të ngrohet, qoftë për shkak të temperaturës apo stërvitjes, aq më shumë ka të ngjarë që të shfaqen ngërçe të muskujve për shkak të mënyrës se si nxehtësia vepron në muskuj. Ndryshimet në elektrolitet si natriumi dhe kaliumi gjithashtu mund të çojnë në ngërçe të muskujve.

Kur bëhet fjalë për lehtësimin e ngërçeve të muskujve, uji i thjeshtë mund të mos jetë i mjaftueshëm. Një studim i vitit 2019 i publikuar në BMJ Open Sport and Exercise Medicine zbuloi se kur pjesëmarrësit hidratonin veten pas stërvitjes me një pije që përmban elektrolite, ata kishin më pak gjasa të kishin ngërçe të muskujve.

Nga ana tjetër, pjesëmarrësit që pinin vetëm ujë të thjeshtë kishin më shumë gjasa të kishin ngërçe të muskujve.

Dëshira për ëmbëlsirat

Në rast dehidrimi, për shkak të mungesës së ujit, organet e tjera si mëlçia do ta kenë më të vështirë të çlirojnë glikogjenin dhe komponentët e tjerë, dhe kjo mund të nxisë dëshirën për ëmbëlsirat, shkruan Times of India , transmeton N1 Zagreb.

Nëse mendoni se dëshira juaj për sheqer është pasojë e dehidrimit, është më mirë të pini ujë para se të hani diçka të ëmbël./Syri