Rajoni

 • Europride tregoi se Serbia është një vend serioz

  Europride tregoi se Serbia është një vend serioz

  Shtator 21, 2022 09:01

  Kryeministrja Ana Brnabiç tha sot se Europride e mbajtur së fundmi tregoi se Serbia është një vend serioz, i cili para së gjithash respekton të gjithë qytetarët e saj, Kushtetutën dhe ligjet.

 • Thellohen tensionet mes Turqisë dhe Greqisë

  Thellohen tensionet mes Turqisë dhe Greqisë

  Shtator 21, 2022 07:00

  Mosmarrëveshjet territoriale po thellojnë tensionet mes Turqisë dhe Greqisë, dy vende anëtare të Natos. Disa analistë paralajmërojnë se politika e brendshme po nxit tensionet, në një kohë që siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës nga Stambolli Dorian Jones, përpjekjet e ndërmjetësimit janë të pakta nga aleatët perëndimorë, të cilët e kanë vëmendjen tek konflikti në Ukrainë.

 • E kërcënoi nënkryetarja e Kuvendit serb

  E kërcënoi nënkryetarja e Kuvendit serb

  Shtator 16, 2022 20:49

  Nënkryetarja e Kuvendit serb Snezhana Pauniç e cila i përket Partisë Socialiste serbe, forcë politike që e ka udhëhequr Millosheviç, kërcënoi një ditë më parë deputetin e vetëm shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi.

 • Dështon raundi i 7-të i bisedimeve për qeverinë e re në Malin e Zi

  Dështon raundi i 7-të i bisedimeve për qeverinë e re në Malin e Zi

  Shtator 16, 2022 16:46

  Nuk ka marrëveshje për qeverinë e ardhshme të Malit të Zi edhe pas raundit të shtatë të bisedimeve mes partive të shumicës parlamentare, të dala nga zgjedhjet e vitit 2020.

 • Dy lëkundje të forta tërmeti në Greqi, ja ku ishte epiqendra

  Dy lëkundje të forta tërmeti në Greqi, ja ku ishte epiqendra

  Shtator 16, 2022 13:44

  Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pasditen e sotme në Greqi. Tërmeti ka qenë me magnitudë 4.1 ballë të shkallës Rihter dhe epiqendra ka qenë në zonën detare, nëntë kilometra në lindje, në verilindje të Kato Achaia.

 • Erdogan do të fitojë zgjedhjet e ardhshme duke provokuar luftë

  Erdogan do të fitojë zgjedhjet e ardhshme duke provokuar luftë

  Shtator 15, 2022 15:13

  Pas përshkallëzimit të rrezikshëm të marrëdhënieve mes Turqisë dhe Greqisë, Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Dendias tha se situata e krijuar bën që të mos ndërtohet një klimë ku të arrihet në një marrëveshje mes dy shteteve.

 • Shteti është gjithmonë më i fortë se çdo kriminalitet

  Shteti është gjithmonë më i fortë se çdo kriminalitet

  Shtator 15, 2022 10:51

  “Unë nuk besoj në rrugët e shkurtra në udhëtimin drejt Bashkimit Evropian”, thotë Millo Gjukanoviq, president i Malit të Zi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, të zhvilluar në Pragë, më 14 shtator.

 • Vuçiç: Nuk do ta njohim Kosovën

  Vuçiç: Nuk do ta njohim Kosovën

  Shtator 15, 2022 09:19

  Kuvendi i Serbisë miratoi mëngjesin e së enjtes raportin për dialogun me Kosovën. Për miratimin e dokumentit të titulluar “Raporti për procesin e negociatave me ‘institucionet e përkohshme të vetëqeverisjes' në Prishtinë”, votuan 205 deputetë, ndërsa kundër ishin 57.

 • Albin Kurti: Kosova më e fortë se kurrë

  Albin Kurti: Kosova më e fortë se kurrë

  Shtator 12, 2022 20:17

  Në 10-vjetorin e përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë, kryeministri Albin Kurti ka thënë se Kosova është më e fortë se asnjëherë më parë.