Shqiperia

 • Zbulohet bakteri i rrezikshëm te salçiçet 'Wudy', AKU: Mos i konsumoni

  Zbulohet bakteri i rrezikshëm te salçiçet 'Wudy', AKU: Mos i konsumoni

  Shtator 21, 2022 09:07

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka njoftuar për konstatimin e një bakteri të rrezikshëm në disa prodhime të markës së salçiçeve 'Wudy' që shiten në Shqipëri. Bëhet fjalë për bakterin “Listeria monocytogenes”, i cili nëse futet në sistemin tretës mund të shkaktojë një mori problemesh.

 • 'Përmbytemi dhe paguajmë qindfishin e kostove të politikave të gabuara!'

  'Përmbytemi dhe paguajmë qindfishin e kostove të politikave të gabuara!'

  Shtator 21, 2022 08:06

  Lajmet e ditës në kohë reshjesh si këto të fundit hapen; - Rrezik i madh nga rrëshqitjet - Rrezik nga përmbytjet - Rrezikohet jeta e banorëve… - Rrezikohen bizneset... - Bllokohen rrugët - Katastrofa është afër etj etj…

 • Apartamentet me qera në Tiranë me çmime stratosferë

  Apartamentet me qera në Tiranë me çmime stratosferë

  Shtator 16, 2022 20:56

  Rritja e çmimit të qirave të apartamenteve, kryesisht në Tiranë, është kthyer në një problem shqetësues.

 • Gjysma e shqiptarëve në rrezik varfërie

  Gjysma e shqiptarëve në rrezik varfërie

  Shtator 16, 2022 14:54

  Privimi i thellë material në përballimin e disa shpenzimeve dhe shkalla e papunësisë kanë bërë që gjysma e popullsisë në Shqipëri të jetë e rrezikuar nga varfëria sipas Eurostat. Sipas INSTAT, në Shqipëri treguesi I rrezikut të varfërisë është 43.4%, sa dyfishi I vendeve të BE.

 • Indeksi i Cilësisë së Jetës Dixhitale

  Indeksi i Cilësisë së Jetës Dixhitale

  Shtator 16, 2022 09:51

  Shqipëria renditet në katër vendet e fundit në Europë sa i përket Cilësisë së Jetës Dixhitale, dhe ruan vendin e 64 në botë, sipas indeksit të Surfshark*.

 • FSHZH akordon plot 4.7 milionë euro për parkun ‘misterioz’ në Tiranë

  FSHZH akordon plot 4.7 milionë euro për parkun ‘misterioz’ në Tiranë

  Shtator 15, 2022 15:25

  Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka angazhuar një fond limit rreth 4.7 milionë euro për investime në një park në kryeqytet.

 • 'Na rrisni rrogat ose protesta'

  'Na rrisni rrogat ose protesta'

  Shtator 15, 2022 12:24

  Kriza e rritjes së çmimeve ka prekur edhe arsimin. Për këtë arsye pedagogët e Fakultetit të Shkencave të Natyrës dolën sot në protestë.

 • 'Sinaloa Cartel' pastron miliona dollarë në Shqipëri

  'Sinaloa Cartel' pastron miliona dollarë në Shqipëri

  Shtator 15, 2022 09:22

  Sinaloa Cartel” aleate me mafien shqiptare. Autoritetet federale zbulojnë se Ismael El Mayo Zambada është aleat me partnerë nga ai vend për të pastruar miliona dollarë drogë. Tentakulat e karteleve meksikane kanë mbërritur tashmë në vendet ballkanike të Evropës Lindore, ku kanë gjetur tokë pjellore për të pastruar paratë e aktiviteteve të tyre të paligjshme, sepse ekonomitë e tyre dhe zbatimi i ligjit konsiderohen të dobëta.

 • Rama dhe ministrat ‘ushqejnë’ faqet private në rrjete

  Rama dhe ministrat ‘ushqejnë’ faqet private në rrjete

  Shtator 12, 2022 20:43

  Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e kabinetit të tij po përdorin fondet publike dhe një rrjet të gjerë nëpunësish të marrëdhënieve publike për të avantazhuar llogaritë e tyre private në rrjetet sociale në dëm të faqeve zyrtare të institucioneve.