Mars 14, 2023 09:11 Europe/Tirane
  • 25 nga vendet më të bukura në botë

Nga pyjet e harlisura afrikane te shkretëtirat e mëdha të Amerikës Latine, parajsat ujore të Ballkanit dhe qytetet e lashta të Lindjes së Mesme, CNN Travel rendit destinacionet më mahnitëse në botë që të lënë pa frymë me bukurinë e tyre.

1. Pylli i Padepërtueshëm Bwindi, Ugandë: Mbrohet nga UNESCO si shtëpia e një biodiversiteti të rrallë. Në të gjenden pothuajse 350 lloje zogjsh dhe rreth 220 lloje fluturash

2. Samburu, Kenia: Një strehë për disa nga kafshët e egra më magjepsëse të Afrikës

3. Mali Toubkal, Marok: "Çatia e Afrikës së Veriut" mbushur me lugina, faltore dhe pamje të mrekullueshme, është një botë paqësore larg zhurmës së Marrakech-ut

4. Vendi i parë i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Kinë, Parku Kombëtar Pyjor Zhangjiajie është i njohur për shtyllat e tij të larta prej guri ranor

5. Gjiri Ha Long është një nga atraksionet natyrore më të njohura në Azinë Juglindore dhe një nga vendet më të bukura në Vietnam

6 . El Nido, Filipine

7. Rotorua, Zelanda e Re

8. Kata Tjuta, Australi

9. Maldivet

10. Petra, Jordani

11. Shkretëtira Atakama, Kili

12. Rezerva e pyjeve të reve Monteverde, Kosta Rika

13. Ciudad Perdida (Qyteti i humbur), Kolumbi

14. Dominika

15. Svalbard, Norvegji

16. Liqeni Bled, Slloveni

17. Kapadokia, Turqi

18. Positano, Itali

19. Distrikti i Liqenit, Angli

20. Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës, Kroaci

21. Ishulli Vankuver, Kanada

22. Parku Kombëtar Denali, Alaska

23. Horseshoe Bend, Arizona

24. Badlands, Dakota e Jugut

25. Monument Valley, Utah

/syri/