Korrik 22, 2021 10:15 Europe/Tirane
  • Alarm për valën e katërt në Greqi, 55% rritje e pacientëve në një javë

Autoritetet kompetente shkencore dhe shëndetësore në Greqi kanë vënë alarmin për një valë të katërt të koronavirusit që po përhapet nga një skaj i territorit në tjetrin.

Vetëm natën e kaluar numri i pacientëve tejkaloi shifrën 1000, pas një muaji nga boshatisja e spitaleve , megjithatë një rritje e kontrolluar vazhdimisht.

 

Në 24 orët e fundit numrii pacientëve që u pranuan në spital ishte 178.

52 % e të rriturve që janë vaksinaur plotësisht në shtetin fqinj kundër COVID-19 është një mur imunitar mesatarisht i lartë, i cili mund të parandalojë përkohësisht koronavirusin, por varianti Delta që po qarkullon ka shkaktuar infeksione të reja tek pacientët e rinj.

Transmetueshmëria e llojit mutant - dyfishi i llojit origjinal të koronavirusit që mbizotëroi verën e kaluar - po shqetëson komunitetin shkencor grek.

Përveç Atikës, Kreta është gjithashtu në qendër të drejtuesve kompetentë të Ministrisë së Shëndetësisë.

 18 pranime të reja u bënë dje në spitalet e ishullit dhe numri i pacientëve arrin 100. 

 "Ethet" operacionale për përgatitjen e spitaleve publike në Greqi ka filluar./Syri