Shtator 15, 2021 15:32 Europe/Tirane
  • Presidentja e Kosovës: Ideja e ‘Open Balkan’ është e rrezikshme

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se ideja e ‘Open Balkan’ është e rrezikshme dhe se e vonon integrimin evropian të rajonit. Këto deklarata Osmani i ka bërë gjatë një organizimi në Gjermani.

Ajo tutje ka shtuar se ideja e Edi Ramës, Aleksander Vuçiçit dhe Zoran Zaevit për ‘Open Balkan’ është tentim për të zëvendësuar Procesin e Berlinit dhe potencon se një gjë e tillë është e pamundur dhe se s’do të lejohet që të ndodhë.

‘Open Balkan është i rrezikshëm, dhe e vonon integrimin evropian, dhe provon të zëvendësojë Procesin e Berlinit, gjë që është e pamundur dhe ne nuk do të lejojmë që të ndodh’, ka thënë presidentja Osmani.

Lidhur me ‘Open Balkan’ kritika drejt Kosovës ka drejtuar kreu i Qeverisë së Shqipërisë, Edi Rama, duke thënë se Kosova po merret me teori konspirative në vend se të bashkohet në iniciativa rajonale./Syri