Qershor 21, 2022 19:40 Europe/Tirane
  • Trekëndëshi i vdekjes’ ishte fatal për mafiozin malazez

Likuidimi i anëtarit të lartë të klanit të Skaljarëve, Miliq Minja Shakoviq, është një nga seritë mafioze, për shkak të të cilit Budva para tre dekadash u shënua si një qytet, ku fati i keq i priste shumë djem të egër.

Vendi ku u likuidua tri netë më parë tridhjetë e pesë vjeçari “kujton” shumë vrasje mafioze dhe e quan “trekëndëshi fatal i Budvës”, raporton Vijesti.

 

Sakoviq u vra më 17 qershor rreth orës 23:30 në restorantin Budva “Korkovado”. Vrasësi iu afrua teksa ishte duke darkuar me miqtë dhe qëlloi të paktën tetë të shtëna në drejtim të tij nga pas.

Tri plumba e kanë goditur Shakoviqin në kokë dhe kur ka rënë në trotuar, vrasësi ka qëlluar edhe dy të shtëna në drejtim të tij nga një distancë prej gjysmë metri, madje edhe tre të tjera.

 

I veshur me xhinse të ndezura, një këmishë të bardhë me mëngë të gjata, atlete të zeza me lidhëse të bardha dhe një kapak të bardhë në kokë, xhelati iku në hotel “Mogren”, dhe më pas ngushtësisht në fshatin ‘Gospoština’.

 

Policia ka dështuar në kapjen e tij, por pretendon se po bën gjithçka për të zbardhur vrasjen. Bashkëbiseduesi i përfshirë në hetim tha të hënën se deklaratat u janë marrë dhjetëra qytetarëve.

 

Inspektorët shqyrtuan pamjet e vëzhgimit duke u përpjekur të impononin lëvizjet e vrasësit, por zbuluan gjithashtu nëse ai kishte bashkëpunëtorë dhe kush mund ta citonte atë dhe kush priste pas krimit.

Të hënën sipas mediumit malazez “Vijesti”, inspektorët e Qendrës së Sigurisë së Budvës kanë kontrolluar se kush dhe ku po qëndron në atë qytet, thuajse të gjithë hotelierëve, pronarëve të akomodimeve private dhe atyre që marrin apartamente me qira.

 

Disa mysafirë të Budvës janë marrë në pyetje po ashtu.

 

Policia është e bindur se vrasja e Sakoviqit është vazhdimësi e luftës së klaneve kriminale malazeze, e cila ka nisur prej vitesh.

 

Sipas të dhënave të policisë, Sakoviq, i cili ishte i ranguar në klanin Skaljar, si dhe kreu i degës së atij grupi kriminal në Podgoricë, është varrosur të hënën në varrezat e Zagoricës në Podgoricë.

 

Trekëndëshi fatal i Budvës, pra hapësira mes hoteleve “Mogren” dhe “Avala” dhe parkingut në sheshin e Diellit, ishte fatal për shumë djem të egër.

 

Viktimën e parë e mori më 1 shtator 1991, kur u vra Vlastimir Zeceviq, i njohur si Micko Talijan nga Kotorri.

 

Ai u prit në rrafshnaltën përballë degës së atëhershme JAT, pranë hoteleve Avala dhe Mogren, nga dy sulmues natën vonë, të cilët i kërkuan shokut të Zeçeviqit, Toni Pecoviqit të largohej.

 

Ka pasur një përleshje në të cilën sulmuesit kanë përdorur edhe një shufër metalike dhe më pas ka rënë një e shtënë. I plagosuri rëndë Zeçeviq ka arritur të shkojë në veturën e tij dhe të shkojë vetë në Shtëpinë e Shëndetësisë, ku nga plagët e marra ka ndërruar jetë.

 

Beogradasit Petar dhe Jugosllav Pajiq u arrestuan atëherë nën dyshimin për vrasjen e një Kotorani. Më pas ata tërhoqën rrëfimet e tyre në polici para gjykatësit hetues dhe më pas u shpallën të pafajshëm. Vrasësit nuk u gjetën kurrë.

Tre vjet më vonë, më 4 gusht 1994, vetëm 50 metra nga vendi ku u vra Zeçeviqi, në parkingun përballë hyrjes së hotelit Avala, në një shpërthim shkatërrues të një Volkswagen Karado, njëzet e shtatë vjeçar. u vra plaku Boro Nedoviq nga Berane .

 

Ndonëse autori nuk u zbulua kurrë, dyshohej se ishte hakmarrje për vdekjen e Stanko Petrusiq, kur Nedoviq e kishte vrarë në kazinonë e hotelit “Jugosllavia” një vit më parë.

 

Përveç trekëndëshit të përgjakshëm të Budvës, vende të tjera, plazhe dhe vendbanime të asaj bashkie bregdetare ishin skenë e përplasjeve mafioze dhe likuidimeve brutale, të cilat kryesisht mbetën të pazbuluara.

 

Hetuesit në listën e vrasjeve të pazbardhura vetëm në Budva kanë më shumë se njëzet raste.

 

Ministri i Punëve të Brendshme, Filip Axhiq, të hënën njoftoi se Administrata e Policisë në bashkëpunim me prokurorinë kompetente po punojnë intensivisht për zbulimin e autorit të vrasjes së rëndë që ndodhi në Budva të premten mbrëma.

Janë sekuestruar disa gjurmë dhe objekte, janë shqyrtuar pamjet e video survejimit, janë marrë në pyetje një numër i madh njerëzish dhe mund të thuhet se hetimet po shkojnë në drejtimin e duhur”, tha Adziq.

 

Ai tha se në prag të sezonit turistik në bregdet do të vendosen forca shtesë policore, ndërsa në orët e mbrëmjes në rrugë do të ketë një Njësi të Posaçme të Policisë.

 

“Përveç kësaj, do të ketë edhe ndryshime të caktuara në personel. Ne duam të bëjmë të qartë se shteti është më i fortë se çdo klan dhe kriminel. “Situata e sigurisë në vend është e qëndrueshme, Mali i Zi mund të trajtohet si një destinacion i sigurt,” tha Adziq.

 

Sipas “Vijesti”, ndryshimet e personelit në policinë e Budvës janë marrë vesh dhjetë ditë para likuidimit të Sakoviqit.

 

Po ashtu u raportuar se Nikolla Terziq në postin e kreut të Qendrës së Sigurisë në Budvë do të zëvendësojë Zoran Bubanjën.

 

Bubanja e ka mbuluar këtë pozitë edhe vitin e kaluar, ndërsa gjatë mandatit të tij, deri pak ditë më parë, Budva ishte një qytet i qetë./Syri