Gusht 03, 2021 15:55 Europe/Tirane
  • Anija luftarake gjermane drejt Detit të Kinës Jugore, hera e parë në dekada pas tensioneve me Pekinin

Berlin - Gjermania dërgoi të hënën një anije luftarake në Detin e Kinës Jugore për herë të parë në gati dy dekada, duke u bashkuar me vendet e tjera perëndimore në zgjerimin e pranisë së saj ushtarake në rajon mes alarmit në rritje për ambiciet territoriale të Kinës.

Kina pretendon zona të gjera të Detit të Kinës Jugore dhe ka krijuar posta ushtarake në ishujt artificialë në ujërat që përmbajnë fusha gazi dhe peshkim të pasur.

Marina amerikane, në një shfaqje të forcës kundër pretendimeve territoriale kineze, kryen rregullisht të ashtuquajturat operacione "të lira lundrimi", në të cilat anijet e tyre kalojnë pranë disa ishujve të kontestuar. Kina nga ana tjetër kundërshton misionet amerikane, duke thënë se ato nuk ndihmojnë në promovimin e paqes apo stabilitetit.

Uashingtoni e ka vënë kundërvënien ndaj Kinës në zemër të politikës së vet të sigurisë kombëtare dhe kërkon të angazhojë partnerët kundër asaj që ai thotë se janë politikat gjithnjë e më shtrënguese ekonomike dhe të jashtme të Pekinit.

Kina po dyfishon pretendimet e saj territoriale dhe kjo po shkakton konflikt në të gjithë Azinë

Zyrtarët në Berlin kanë thënë se marina gjermane do t'i përmbahet rrugëve të përbashkëta tregtare. Frigata nuk pritet të lundrojë as në Ngushticën e Tajvanit, një tjetër aktivitet i rregullt amerikan i dënuar nga Pekini.

Sidoqoftë, Berlini e ka bërë të qartë se misioni shërben për të theksuar faktin që Gjermania nuk i pranon pretendimet territoriale të Kinës.

Gjermania po ecën nëpër një litar të ngushtë midis interesave të saj të sigurisë dhe ekonomike pasi Kina është bërë partneri më i rëndësishëm tregtar i Berlinit. Eksportet gjermane atje kanë ndihmuar në zbutjen e ndikimit të pandemisë Covid-19 në ekonominë më të madhe të Evropës.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer udhëtoi për në portin Ëilhelmshaven për të parë fregatën Bayern në udhëtimin shtatëmujor që do ta çojë në Australi, Japoni, Korenë e Jugut dhe Vietnam.

Anija pritet të kalojë Detin e Kinës Jugore në mes të dhjetorit, duke u bërë anija e parë luftarake gjermane që kalon nëpër rajon që nga viti 2002.

"Ne duam që ligji ekzistues të respektohet, rrugët detare të lundrohen lirshëm, shoqëritë e hapura të mbrohen dhe tregtia të ndjekë rregullat e drejta," tha Kramp-Karrenbauer.

Vendet përfshirë Britaninë, Francën, Japoninë, Australinë dhe Zelandën e Re, gjithashtu kanë zgjeruar aktivitetin e tyre në Paqësor për të kundërshtuar ndikimin e Kinës./Syri