Tetor 14, 2021 08:01 Europe/Tirane
  • Udhëtimi i Robert Mali në Emiratet e Bashkuara Arabe, Katar dhe Arabinë Saudite; Irani në qendër të bisedimeve

Përfaqësuesi Special i SHBA -së për Iranin Robert Mali do të udhëtojë në Emiratet e Bashkuara Arabe, Katar dhe Arabinë Saudite.

Sipas IRNA; Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se Robert Mali do të diskutonte me partnerët amerikanë mbi Iranin dhe aktivitetet e tij rajonale, si dhe përpjekjet për të negociuar një kthim reciprok në marrëveshjen bërthamore. Robert Mali pranoi të mërkurën në Fondacionin Carnegie për Paqen Ndërkombëtare se Irani po përmbushte detyrimet e tij sipas marrëveshjes bërthamore në një kohë kur Shtetet e Bashkuara janë tërhequr nga marrëveshja. Ne nuk do të ishim këtu nëse administrata e mëparshme amerikane nuk do të kishte lënë marrëveshjen bërthamore, tha ai. Pretendimet e përsëritura të zyrtarëve amerikanë dhe izraelitë në lidhje me gjoja posedimin e armëve bërthamore nga Irani vijnë në një kohë kur Republika Islamike e Iranit ka deklaruar vazhdimisht në nivelin më të lartë se e ndalon armën bërthamore. Ndërsa zyrtarët izraelitë në prag të rifillimit të bisedimeve bërthamore në Vjenë kërkojnë Iranofobinë, Jerusalem Post citoi ish -shefin e spiunazhit të Mossad, Yossi Cohen të thoshte se Irani vazhdon të ketë distancë nga posedimi i një bombe bërthamore. Më parë, kreu i inteligjencës ushtarake të regjimit, në kundërshtim me pozicionet e zyrtarëve të tjerë të regjimit, kishte theksuar se Irani nuk po ecte  në drejtim të  ndërtimit të një bombe atomike./ParsToday