Nëntor 24, 2021 07:07 Europe/Tirane
  • Udhëheqësit e Rusisë, Azerbajxhanit dhe Armenisë takohen në Soçi

Liderët e Rusisë, Azerbajxhanit dhe Armenisë do të takohen në Soçi. Sipas agjencisë së lajmeve Tasnim, Kremlini njoftoi se Vladimir Putin, Nikol Pashinyan dhe Ilham Aliyev, liderët e Rusisë, Armenisë dhe Republikës së Azerbajxhanit, do të takohen në Soçi të premten, më 26 nëntor.

Gjatë takimit, të dy palët do të diskutojnë çështjet lidhur me zbatimin e marrëveshjes së armëpushimit të Nagorni-Karabakut, masat e ardhshme për të garantuar sigurinë dhe stabilitetin në rajonin e Kaukazit Jugor dhe bashkëpunimin në infrastrukturën rrugore dhe hekurudhore, ekonomike dhe tregtare.  Putin do të ketë gjithashtu takime të veçanta me kryeministrin armen, Nikol Pashinyan dhe presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev. Konflikti midis Republikës së Azerbajxhanit dhe Armenisë filloi më 27 shtator 2020 në rajonin e diskutueshëm Nagorni-Karabakh dhe përfundoi më 10 nëntor 2020, me ndërmjetësimin e Rusisë, pasi një numër të madh njerëzish mbetën të vrarë dhe të plagosur. Sipas marrëveshjes së paqes të nënshkruar midis Armenisë dhe Republikës së Azerbajxhanit më 9 nëntor 2020, kontrolli i territoreve në rajonin e Nagorni-Karabakh i është transferuar Republikës së Azerbajxhanit. Pavarësisht nënshkrimit të marrëveshjes së paqes, forcat ushtarake të dy palëve janë përplasur shumë herë./ParsToday