May 13, 2022 19:01 Europe/Tirane
  • Shpërthim bombe në Karaçi të Pakistanit; 14 persona u vranë dhe u plagosën

Mediat pakistaneze raportuan një sulm terrorist në qendrën më të madhe tregtare në qytetin jugor të Karaçit.

Sulmi ndodhi në distriktin Sadar të Karaçit, duke vrarë tre persona dhe duke plagosur 13 të tjerë, raportoi IRNA. Sipas policisë së Karaçit, bomba shpërtheu përpara një turme prej 2,000 vetash. Policia e Karaçit e quajti atë një sulm terrorist.Në të njëjtën kohë, grupet separatiste në Sindh dhe Balochistan morën përgjegjësinë për shpërthimin. Kryeministri pakistanez Shahbaz Sharif lëshoi ​​një deklaratë duke dënuar shpërthimin dhe duke kërkuar arrestimin e organizatorëve të aktit terrorist. Sindh është një nga shtetet më të pasigurta në Pakistan. Qindra pakistanezë janë vrarë deri më tani në sulmet e grupeve terroriste, duke përfshirë Talibanët, Jamaat-ul-Ahrar dhe Korpusin e Sahabëve. /ParsToday