May 14, 2022 09:20 Europe/Tirane
  • Shpërthimi i Covid, fatkeqësi e madhe për Korenë e Veriut

Përhapja e shpejtë e Covid-19 në Korenë së Veriut është një "katastrofë e madhe" për vendin, ka thënë udhëheqësi i saj Kim Jong-un, sipas mediave shtetërore.

Z. Kim bëri thirrje për një luftë të gjithanshme për të ndalur përhapjen e virusit gjatë një takimi urgjent të shtunën.

 

Takimi vjen pasi zyrtarët njoftuan për rastet e para të konfirmuara të enjten - megjithëse ekspertët besojnë se virusi ka të ngjarë të ketë qarkulluar për disa kohë.

 

Ekziston frika se një shpërthim i madh mund të ketë pasoja të tmerrshme në Korenë e Veriut.

Popullsia e saj prej 25 milionë banorësh është e cenueshme për shkak të mungesës së një programi vaksinimi dhe sistemit të dobët të kujdesit shëndetësor.

Dhe të shtunën, media shtetërore raportoi se kishte pasur gjysmë milioni raste me temperaturë të pashpjegueshme në javët e fundit. Vendi ka aftësi të kufizuara testimi, kështu që shumica e rasteve Covid nuk janë konfirmuar.

Kjo shifër shënoi një rritje të madhe në numrat e dhënë të premten dhe të enjten, duke ofruar potencialisht disa tregues të shkallës së shpërthimit të Koresë së Veriut.

"Përhapja e epidemisë malinje është çrregullimi më i madh që ka rënë mbi vendin tonë që nga themelimi," citoi agjencia zyrtare e lajmeve KCNA të thoshte zoti Kim.

Ai fajësoi krizën paaftësinë burokratike dhe mjekësore dhe sugjeroi se mund të nxirren mësime nga reagimi i vendeve si Kina fqinje./Syri