Qershor 23, 2022 10:04 Europe/Tirane
  • Gjashtë viktima nga rrëzimi i një helikopteri në Virxhinia

Gjashtë persona u vranë pasi një helikopter u rrëzua dhe mori flakë në Logan County në jugperëndim të Virxhinias Perëndimore, raporton CNN, duke cituar raportet zyrtare.

Helikopteri Bell UH-1B u rrëzua rreth orës 17:00 me orën lokale, sipas një deklarate nga Administrata Federale e Aviacionit.

 

Një helikopter i njohur si Huey u rrëzua në një rrugë fshati, tha Zëvendës Drejtoresha e Zyrës së Menaxhimit të Emergjencave të Qarkut Logan Sonja Porter për CNN.

 

Raporti i CNN citon deklaratën e kreut të operacioneve të Administratës së Situatave Emergjente në Logan, Ray Bryant, se helikopteri nga koha e Luftës së Vietnamit ishte i bazuar në aeroportin në Logan County dhe përdorej për fluturime turistike.

Kur brigada e zjarrfikësve mbërriti në vendin e aksidentit, helikopteri ishte në flakë, tha Bryant./Syri