Janar 25, 2023 08:41 Europe/Tirane
  •  Gjermania pranon të dërgojë tanke Leopard në Ukrainë

Mediat gjermane raportuan se pas disa muajsh diskutimesh, kancelari gjerman Olaf Schultz ka vendosur të dërgojë tanke në Ukrainë.

Lufta në Ukrainë, me të gjitha pasojat e saj politike, ushtarake, ekonomike, sociale dhe madje kulturore, është në muajin e saj të njëmbëdhjetë dhe vendet perëndimore ende po dërgojnë armë në Ukrainë. Zyrtarët rusë, disa ekspertë dhe mediat perëndimore e kanë përshkruar luftën në Ukrainë si një luftë ndërmjetëse midis Perëndimit dhe Rusisë. Sipas IRNA, media gjermane të martën, duke cituar burime të ditura, raportoi se qeveria gjermane ka vendosur të dërgojë një grup tankesh Leopard 2E6 në Ukrainë. Ndërkohë; Ned Price, zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, të hënën në Uashington u tha gazetarëve se në të ardhmen e afërt mund të prisni lajme nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë.  Shtetet e Bashkuara dhe përfaqësuesit e rreth 50 vendeve të tjera të premten zhvilluan një takim në bazën ajrore Ramstein në Gjermani për të shqyrtuar këtë çështje, por ata nuk mundën ta bindnin Gjermaninë që të pranonte të dërgonte tanket e saj në Ukrainë.  Vende si Polonia, të cilat kanë tanke gjermane në posedim, duhet të marrin miratimin e Berlinit për t'i dërguar ato në Ukrainë dhe Gjermania e ka kushtëzuar dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë me atë që edhe Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë të dërgojnë tanket e tyre në Kiev. Në të njëjtën kohë, disa vende perëndimore po bëjnë thirrje për t'i dhënë fund ndihmës ushtarake për Kievin, duke vënë në dukje se furnizimi me armë të reja mund të çojë në globalizimin e konfliktit. Ndërsa Evropa po përpiqet të dërgojë më shumë armë në Ukrainë, zëdhënësi presidencial rus Dmitri Peskov ka thënë: Dërgimi i tankeve nga vendet evropiane në Ukrainë vetëm sa do të rrisë vuajtjet e popullit të këtij vendi. Ndërsa Dmitri Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, të hënën paralajmëroi se bota po i afrohet rrezikut të Luftës së Tretë Botërore për shkak të armiqësive kundër Rusisë.