Mars 16, 2023 08:39 Europe/Tirane
  •  Rusia zotohet të hakmerret kundër

Pas rrëzimit të një droni spiun amerikan pranë territorit rus në Detin e Zi, Rusia paralajmëroi Shtetet e Bashkuara se do të hakmerret "në mënyrë proporcionale" ndaj të gjitha provokimeve të ardhshme amerikane.

“Fluturimet e mjeteve ajrore strategjike amerikane pa pilot në brigjet e Krimesë janë provokuese në natyrë, gjë që krijon parakushte për një përshkallëzim të situatës në zonën e Detit të Zi”, tha Ministria ruse e Mbrojtjes në një deklaratë të mërkurën. “Rusia nuk është e interesuar për një zhvillim të tillë të ngjarjeve, por do të vazhdojë të përgjigjet në mënyrë proporcionale ndaj të gjitha provokimeve”, shtoi ajo. Të martën, ushtria amerikane pretendoi se një avion luftarak rus kishte prerë helikën e një prej dronëve spiun amerikan që fluturonte mbi Detin e Zi në "hapësirën ajrore ndërkombëtare", duke shkaktuar që droni të rrëzohej në det. Rusia mohoi që forcat e saj të kishin bërë ndonjë përpjekje për të rrëzuar dronin, dhe në vend të kësaj sugjeroi se droni amerikan ishte rrëzuar ndoshta për shkak të "manovrimeve të mprehta". Sipas Moskës, incidenti ndodhi teksa droni spiun po fluturonte “mbi ujërat e Detit të Zi në zonën e gadishullit të Krimesë... drejt kufirit shtetëror rus”. Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu i tha shefit të Pentagonit se mbledhja intensive e inteligjencës nga Uashingtoni kundër Rusisë kishte çuar në incidentin e dronit. Shoigu i tha homologut të tij amerikan Lloyd Austin se "aktivitetet e shtuara të inteligjencës kundër interesave të Federatës Ruse" si dhe "mosrespektimi i zonës së kufizuar të fluturimit" të deklaruar nga Moska kishin çuar në incidentin e dronit, tha Ministria ruse e Mbrojtjes në një deklaratë.