Mars 17, 2023 09:37 Europe/Tirane

Koreja e Veriut e ka quajtur raketën që ka lëshuar gjatë testit të saj të fundit si raketën balistike ndërkontinentale (ICBM) më të madhe të vendit, duke thënë se e ka lëshuar atë si një paralajmërim për Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut.

Të premten, media shtetërore e Koresë së Veriut publikoi informacione dhe foto të nisjes që tregonte raketën ICBM Hwasong-17. Raketa u lëshua nga aeroporti i kryeqytetit Phenian, duke udhëtuar deri në një lartësi maksimale prej 6,045 kilometrash (3,756 milje) dhe një distancë prej 1,000 kilometrash (621 milje) për pak më shumë se 69 minuta, përpara se të binte në det të hapur midis Koresë së Veriut dhe Japonisë, njoftoi Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA). Fotot treguan udhëheqësin Kim Jong Un me vajzën e tij duke parë nisjen e raketës dhe përfshinin foto nga hapësira të shkrepura me sa duket nga një kamerë e montuar në raketë. "Testi i lëshimit të armës strategjike shërben si një rast për t'i dhënë një paralajmërim më të fortë armiqve që po përshkallëzojnë qëllimisht tensionin në gadishullin Korean, ndërsa vazhdimisht përdorin kërcënime të papërgjegjshme dhe të pamatura ushtarake", raportoi KCNA. Raporti i referohej një morie manovrash luftarake që SHBA dhe Koreja e Jugut kanë organizuar që nga fillimi i vitit, pavarësisht paralajmërimeve të rrepta të Koresë së Veriut. Aleatët nisën të hënën stërvitjen më të fundit ushtarake, të quajtur "Mburoja e Lirisë 23". Stërvitjet 11-ditore po mbahen në një shkallë të paparë që nga viti 2017. Pheniani i sheh këto manovra si prova të mundshme për pushtimin e territorit të tij.