Mars 17, 2023 09:38 Europe/Tirane
  •  OKB: Momenti drejt paqes në Jemen u nxit nga afrimi Iran-Arabi Saudite

I dërguari special i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për Jemenin, Hans Grundberg, tha se momenti për t'i dhënë fund konfliktit në Jemen është afruar nga një marrëveshje midis Arabisë Saudite dhe Iranit për të rifilluar lidhjet mes tyre.

Gjatë një takimi në Këshillin e Sigurimit, Grundberg u kërkoi palëve ndërluftuese të "shfrytëzojnë mundësinë" për të ndërmarrë hapa vendimtarë drejt paqes. “Palët duhet të shfrytëzojnë mundësinë e ofruar nga ky momentum rajonal dhe ndërkombëtar për të ndërmarrë hapa vendimtarë drejt një të ardhmeje më paqësore. Përpjekjet intensive diplomatike po vazhdojnë në nivele të ndryshme për t'i dhënë fund konfliktit në Jemen," tha Grundberg, i cili vizitoi Teheranin në fillim të kësaj jave. “Aktualisht jemi dëshmitarë të një vrulli të rinovuar diplomatik rajonal, si dhe një ndryshim hapi në shtrirjen dhe thellësinë e diskutimeve”. Në një takim me Grundberg në Teheran të hënën, Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian ripohoi mbështetjen e Teheranit për vazhdimin e armëpushimit në Jemen dhe për përfundimin e bllokadës së vendosur nga Arabia Saudite kundër Jemenit.