May 26, 2023 09:35 Europe/Tirane
  •  Amerika sanksionon liderin e grupit rus Wagner

Duke akuzuar Rusinë për përdorimin e Malit për të transferuar armë tek forcat e saj në Ukrainë, Shtetet e Bashkuara sanksionuan Ivan Maslov, udhëheqësin lokal të grupit Wagner në këtë vend të Afrikës Perëndimore.

Sipas agjencisë së lajmeve Fars, Shtetet e Bashkuara të enjten sanksionuan liderin e grupit rus "Wagner" në Mali.  Uashingtoni ka pretenduar se ka indikacione se Kremlini po përpiqet të përdorë këtë vend të vendosur në Afrikën Perëndimore si një stacion për të dërguar armë për forcat ruse në Ukrainë.  Sanksionet e Ministrisë së Thesarit synojnë Ivan Maslov, një zyrtar lokal i Grupit Wagner.  Në deklaratën e saj të enjten, Thesari i SHBA-së vuri në dukje detaje të paqarta se zyrtari lokal i Grupit Wagner po përpiqej të blinte mina, drone dhe sisteme të tjera armësh nga furnizuesit e huaj për t'ia dorëzuar forcave ruse në Ukrainë.  Wagner Group është një kompani private ushtarake që operon në emër të ushtrisë dhe qeverisë ruse. Por Rusia ka mohuar zyrtarisht çdo lidhje me grupin Wagner dhe deklaroi se Wagner është një organizatë private që vepron në mënyrë të pavarur nga qeveria. Vendet perëndimore kanë shprehur shqetësimin për grupin Wagner dhe aktivitetet e tij, veçanërisht për ndërhyrjet e supozuara në punët e vendeve të tjera. Prandaj, disa vende perëndimore kanë vendosur sanksione kundër këtij grupi dhe liderëve të tij dhe i kanë akuzuar ata për shkelje të ligjeve ndërkombëtare dhe të drejtave të njeriut./syri/