Qershor 07, 2023 08:29 Europe/Tirane
  • Shkatërrimi i digës në Ukrainë, OKB-ja paralajmëron për pasoja të rënda

Shkatërrimi i një dige të madhe në Ukrainë pas një sulmi, do të ketë “pasoja të rënda dhe të gjera për mijëra njerëz”, kanë paralajmëruar Kombet e Bashkuara.

Shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths tha se shkalla e katastrofës në digën Kakhovka në Ukrainën jugore do të bëhet e qartë vetëm në ditët në vijim. Mijëra njerëz janë larguar nga qytetet dhe fshatrat e përmbytura rëndë dhe ekziston frika se niveli i ujit mund të rritet më tej.

Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për hedhjen në erë të digës.

Duke iu drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së të martën vonë, Griffiths paralajmëroi se mijëra njerëz në Ukrainën jugore po përballeshin me humbjen e shtëpive, ushqimit, ujit të pijshëm dhe mjeteve të jetesës.

Evakuimet masive vazhduan të mërkurën në mëngjes në rajonin Kherson - me imazhet satelitore që tregojnë shkatërrim të gjerë atje.

Një nga fotot tregonte një port të përmbytur dhe një zonë industriale në kryeqytetin rajonal Kherson, i cili është nën kontrollin e Ukrainës.

Rreth 40,000 njerëz duhej të evakuoheshin, tha më herët zëvendësprokurorja e përgjithshme e Ukrainës, Viktoriya Lytvynova: 17,000 në territorin e kontrolluar nga Ukraina në perëndim të lumit Dnipro dhe 25,000 në lindjen e pushtuar nga Rusia.

Disa banorë lokalë janë parë duke u përpjekur dëshpërimisht të shpëtojnë sendet e tyre në shtëpitë me nivele uji afër tavanit.

Diga Kakhovka, në rrjedhën e poshtme nga rezervuari i madh Kakhovka, siguron ujë shumë të nevojshëm për fermerët dhe banorët, si dhe për termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia. 

Ai është gjithashtu një kanal jetik që çon ujë në jug në Krimenë e pushtuar nga Rusia.

Kulmi i një derdhjeje të madhe uji në rrjedhën e poshtme nga rezervuari i zbrazjes pritej të mërkurën në mëngjes, paralajmëroi administratori i hidrocentraleve shtetërore të Ukrainës Ukrhydroenergo.

Gjithashtu ka shqetësime për termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia - më i madhi në Evropë - i cili përdor ujin e rezervuarit për ftohje.

Por sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) situata atje thuhet se është nën kontroll dhe nuk ka "asnjë rrezik të menjëhershëm të sigurisë bërthamore" për centralin./syri/