Qershor 08, 2023 09:58 Europe/Tirane
  • Zelensky bën thirrje për ndihmë humanitare

Të mërkurën në mbrëmje, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e përshkroi situatën në rajonin e pushtuar Kherson si "katastrofike" pas shembjes së digës Nova Kakhovka.

Sipas CNN, Zelensky shtoi: Dhjetëra qytete dhe mijëra shtëpi janë përmbytur në territorin nën kontrollin tonë. Zelensky bëri thirrje për një përgjigje "të qartë dhe të shpejtë" humanitare nga komuniteti ndërkombëtar dhe tha: "Situata në pjesën e pushtuar të rajonit Kherson është absolutisht katastrofike dhe është e vështirë të dihet se sa njerëz mund të jenë pa ushqim dhe ujë të pijshëm në territorin e pushtuar dhe ata do të vdesin pa kujdes mjekësor. Ai tha se ushtria ukrainase dhe shërbimet e urgjencës po shpëtojnë njerëz pavarësisht granatimeve ruse, por ne kemi nevojë për organizatat ndërkombëtare si Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq për të ndihmuar urgjentisht njerëzit në Khersonin e pushtuar. Ndërkohë, Presidenti rus Vladimir Putin ka dënuar sulmin në digën Nova Kakhovka në rajonin Kherson të kontrolluar nga Rusia si një "akt barbar" nga pala ukrainase në reagimin e tij të parë ndaj incidentit që shkaktoi evakuime masive. Ai i bëri komentet të mërkurën gjatë një bisede telefonike me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan, duke këmbëngulur se thyerja në digën kryesore në Kherson ishte "një akt barbar që çoi në një katastrofë mjedisore dhe humanitare në shkallë të gjerë". “Autoritetet e Kievit, me sugjerimin e tutorëve të tyre perëndimorë, janë ende duke bërë një bast të rrezikshëm për përshkallëzimin e armiqësive, kryejnë krime lufte, përdorin haptazi metoda terroriste dhe organizojnë sabotime në territorin rus”, theksoi më tej Putin, sipas një njoftimi të lëshuar nga Kremlini. Diga Nova Kakhovka, rezervuari më i madh në Ukrainë për sa i përket vëllimit, mban rreth 18 kilometra kub ujë. Ajo furnizon me ujë pjesën më të madhe të Ukrainës juglindore, centralin bërthamor të Zaporizhzhias dhe gadishullin e Krimesë që iu bashkua Federatës Ruse në 2014. Moska dhe Kievi kanë akuzuar njëri-tjetrin për shpërthimin e supozuar që shkatërroi digën kryesore dhe detyroi evakuimin e mijëra njerëzve. Të mërkurën, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky foli gjithashtu me Erdoganin, duke pretenduar se shpërthimi në digë ishte rezultat i asaj që ai e përshkruan rregullisht si "akt rus i terrorizmit".