Nëntor 14, 2023 19:34 Europe/Tirane
  • Izraeli kërkon dorëheqjen e shefit të OKB-së

Ndërsa agresioni kundër popullit palestinez vazhdon, ministri i Jashtëm i regjimit izraelit thotë se Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres nuk është i përshtatshëm për të udhëhequr Kombet e Bashkuara.

Gjatë një konference shtypi në OKB në Gjenevë, Cohen tha: “Guterres nuk e meriton të jetë kreu i Kombeve të Bashkuara. Guterres nuk promovoi asnjë proces paqeje në rajon… Guterres, si të gjitha kombet e lira, duhet të thotë qartë dhe me zë të lartë: “Çlironi Gazën nga Hamasi”.

Izraeli ka bërë thirrje më parë për dorëheqjen e Guterres, pasi shefi i OKB-së tha se sulmi i Hamasit më 7 tetor "nuk ekzistonte në një vakum" dhe ishte rezultat i pushtimit me dekada të tëra.

Numri i palestinezëve të vdekur në Rripin e Gazës të hënën arriti në 11,240, duke përfshirë 4,630 fëmijë dhe 3,130 gra.

Statistikat e fundit tregojnë se si pasojë e bombardimeve të kësaj zone nga regjimi sionist janë lënduar 29 mijë persona, 70% e të cilëve janë fëmijë.

 

Tags