Nëntor 16, 2023 09:47 Europe/Tirane
  • Amir-Abdollahian: Situata në Siri e ndërlikuar për shkak të ndërhyrjes së SHBA-së

Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amir-Abdollahian, ka thënë se situata në Siri është komplikuar për shkak të ndërhyrjes së Shteteve të Bashkuara.

Kryediplomati e bëri komentin të mërkurën teksa takoi të dërguarin e posaçëm të OKB-së për Sirinë Geir O. Pedersen në Gjenevë, Zvicër, ku të dy kanë diskutuar situatën në vendin arab dhe zhvillimet e fundit politike atje.

“Situata në Siri është bërë e ndërlikuar për shkak të ndërhyrjes së SHBA-së”, tha Amir-Abdollahian, duke shtuar se dhjetëra grupe terroriste po kërcënojnë ende sigurinë në Siri pas ndërhyrjes së Uashingtonit.

Ai iu referua gjithashtu sanksioneve të vendosura nga SHBA ndaj ekonomisë siriane. Amir-Abdollahian tha se masat janë, në fakt, një veprim kundër popullit sirian dhe kërkoi që zyrtarët e OKB-së të ndihmojnë në heqjen e këtyre sanksioneve.

Diplomati i lartë iranian njoftoi gjithashtu ndihmën e vazhdueshme të vendit të tij për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjeve me të cilat përballet Siria. Gjithashtu, ai theksoi rëndësinë e mbështetjes së vendit arab për të vazhduar luftën e tij kundër terrorizmit.

Pedersen e informoi ministrin Amir-Abdollahian për përpjekjet dhe planet e tij që synojnë zgjidhjen e krizës në Siri, e cila është shkatërruar nga një konflikt i brendshëm shumëvjeçar i rënduar nga grupet terroriste të mbështetura nga Perëndimi.

Amir-Abdollahian u takua me Pedersen pas bisedimeve të tij të ndara me zyrtarë të tjerë të OKB-së në Gjenevë më herët të mërkurën për të diskutuar situatën në Gaza mes agresionit të regjimit sionist.

 

Tags