Nëntor 19, 2023 11:01 Europe/Tirane
  • Biden refuzon thirrjet për armëpushim dhe dënon dhunën në Bregun Perëndimor

Presidenti i SHBA Joe Biden ka hedhur poshtë thirrjet në rritje për një armëpushim në Gaza, duke thënë në një shkrim të botuar të shtunën se nuk do të arrihet paqe.

“Për sa kohë që Hamasi i përmbahet ideologjisë së tij të shkatërrimit, një armëpushim nuk është paqe. Për anëtarët e Hamasit, çdo armëpushim është koha që ata shfrytëzojnë për të rindërtuar rezervat e tyre të raketave, për të ripozicionuar luftëtarët dhe për të rifilluar vrasjen duke sulmuar sërish të pafajshmit”, shkroi ai në artikullin për Washington Post.

“Qëllimi ynë nuk duhet të jetë thjesht ndalimi i luftës për sot – duhet të jetë përfundimi i luftës përgjithmonë, thyerja e ciklit të dhunës së pandërprerë dhe ndërtimi i diçkaje më të fortë në Gaza dhe në mbarë Lindjen e Mesme, në mënyrë që historia të mos përsëritet vazhdimisht.”

Që nga fillimi i “Stuhisë Al-Aksa” më 7 tetor, Hezbollahu synon pozicionet ushtarake dhe ushtarët izraelitë në Palestinën veriore të pushtuar.

Biden gjithashtu bëri thirrje që Izraeli të respektojë ligjin humanitar dhe të minimizojë humbjen e jetëve civile, duke thënë se ai këshilloi zyrtarët izraelitë gjatë udhëtimit të tij në Tel Aviv “që të mos lejojnë që lëndimi dhe zemërimi i tyre t’i mashtrojnë ata që të bëjnë gabime që ne vetë kemi bërë në të kaluarën”.

Biden tha se një zgjidhje me dy shtete është zgjidhja e vetme për konfliktin e qëndrueshëm në rajon dhe se, ndërkohë, duhet të ketë qeverisje nën Autoritetin Palestinez.

“Ndërsa ne përpiqemi për paqen, Gaza dhe Bregu Perëndimor duhet të ribashkohen nën një strukturë të vetme qeverisëse, në fund të fundit nën një Autoritet Palestinez të rigjallëruar, ndërsa ne të gjithë punojmë drejt një zgjidhjeje me dy shtete”, shkroi ai.

Biden synoi, gjithashtu, dhunën ekstremiste kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor – gjë që ka qenë një shqetësim midis zyrtarëve – duke thënë se SHBA është e gatshme të lëshojë ndalime vizash kundër autorëve.

“Unë e kam theksuar shpesh për liderët e Izraelit se dhuna ekstremiste kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor duhet të ndalet dhe se ata që kryejnë dhunën duhet të mbajnë përgjegjësi,” shkroi presidenti./Syri

 

Tags