Janar 08, 2024 08:05 Europe/Tirane
  • “Save the Children” paralajmëron: Mbi 10 fëmijë në ditë që humbasin një gjymtyrë në Gazën e bombarduar nga Izraeli

Organizata Ndërkombëtare e Bamirësisë “Save the Children” ka dhënë një paralajmërim të fortë në lidhje me numrin dhe vuajtjet që po u shkaktohen fëmijëve në Rripin e Gazës, i cili është përfshirë në një luftë gjenocidale izraelite prej muajsh.

Jason Lee, drejtori rajonal i “Save the Children” në territoret e pushtuara palestineze, tha të dielën se më shumë se, mesatarisht, 10 fëmijë në ditë kishin humbur një ose të dyja këmbët e tyre në Gaza që kur Izraeli filloi një agresion gjithëpërfshirës në territorin e rrethuar në fillim të tetorit.

Lee bëri komente të dielën duke shpjeguar për situatën e rëndë humanitare në të gjithë brezin e rrethuar të bombarduar nga Izraeli. Ai, më tej, paralajmëroi se vrasja dhe gjymtimi i fëmijëve përbën shkelje të rënda të të drejtave të fëmijëve.

“Vuajtja e fëmijëve në këtë konflikt është e paimagjinueshme, dhe aq më tepër, sepse është e panevojshme dhe plotësisht e evitueshme. Kjo vuajtje, vrasja dhe gjymtimi i fëmijëve dënohet si një shkelje e rëndë ndaj fëmijëve dhe autorët duhet të japin llogari”, tha ai.

Lee tha më tej se komuniteti ndërkombëtar duhet të ndërmarrë veprime serioze për të ndaluar shkeljet dhe për ta mbajtur Izraelin përgjegjës për krimet kundër fëmijëve.

“Përderisa nuk ndërmerren veprime nga komuniteti ndërkombëtar për të mbajtur përgjegjësitë e tyre sipas të Drejtës Ndërkombëtare Humanitare dhe për të parandaluar krimet më të rënda të interesit ndërkombëtar, historia do të na gjykojë dhe duhet të na gjykojë të gjithëve. Ne duhet t’u vëmë veshin mësimeve nga e kaluara dhe duhet të parandalojmë ‘krimet mizore’ nga përsëritja”.

“Kam parë mjekë dhe infermierë të tronditur plotësisht kur fëmijët vijnë me plagë shpërthimi. Ndikimi i të parit të fëmijëve me kaq shumë dhimbje dhe i mungesës së pajisjeve ose ilaçeve për t’i trajtuar ose për të lehtësuar dhimbjen, është i tepërt edhe për profesionistët me përvojë. Edhe në një zonë lufte, pamjet dhe zërat e një fëmije të vogël të gjymtuar nga bomba nuk mund të pajtohen me logjikën, e aq më pak, të kuptohen brenda kufijve të humanizmit.”

“Që nga 7 tetori, më shumë se 1000 fëmijëve u është amputuar njëra ose të dyja këmbët”, sipas Fondit të OKB-së për Fëmijët, UNICEF.

“Shumë nga këto operacione te fëmijët u bënë pa anestezi, me sistemin e kujdesit shëndetësor në Gaza të gjymtuar nga agresioni izraelit, mungesa të mëdha mjekësh, infermierësh dhe furnizimesh mjekësore si anestezi dhe antibiotikë”, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Lee theksoi se fëmijët po përjetojnë shkatërrim të gjerë, sulme të pamëshirshme, shpërthime dhe mungesë të madhe të nevojave.

“Fëmijët e vegjël që kanë përjetuar shpërthime janë veçanërisht të prekshëm ndaj lëndimeve të mëdha që ndryshojnë jetën. Ata kanë qafë dhe bust më të dobët, kështu që nevojitet më pak forcë për të shkaktuar një dëmtim të trurit. Kafkat e tyre ende nuk janë formuar plotësisht dhe muskujt e tyre të pazhvilluar ofrojnë më pak mbrojtje, kështu që një shpërthim ka më shumë gjasa të copëtojë organet në barkun e tyre, edhe kur nuk ka dëme të dukshme.”, tha ai.

Ndërsa 13 nga 36 spitalet e Gazës mbeten pjesërisht funksionale, ato funksionojnë në baza të pjesshme dhe të luhatshme, në varësi të aksesit të tyre në karburant dhe furnizime bazë mjekësore në çdo ditë të caktuar. Nëntë spitalet pjesërisht funksionale në jug po operojnë me trefishin e kapacitetit të tyre ndërsa përballen me mungesa kritike të furnizimeve bazë dhe karburantit. Përveç kësaj, vetëm 30% e mjekëve të Gazës para konfliktit janë ende duke punuar.

Diku tjetër në fjalët e tij, Lee nënvizoi nevojën për një armëpushim urgjent në Gaza dhe dërgimin e ndihmave humanitare në territorin e rrethuar.

“Vetëm një armëpushim përfundimtar do t’i japë fund vrasjes dhe gjymtimit të civilëve dhe do të lejojë ndihmën humanitare dëshpërimisht të nevojshme - duke përfshirë ilaçet kritike për fëmijët e plagosur - në shkallën dhe vendndodhjet e kërkuara.”

SHBA i ka ofruar regjimit sionist mijëra dërgesa armësh që nga fillimi i luftës.

Uashingtoni, i cili ka mbështetur sulmet e egra të Tel Avivit në Gaza si një mjet “vetëmbrojtjeje”, ka hedhur gjithashtu veton kundër rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që do t’i bënte thirrje regjimit pushtues të ndalonte agresionin e tij.

Lëvizja e rezistencës Hamas me bazë në Gaza kritikoi SHBA-në për fundosjen e thirrjes së OKB-së për armëpushim, duke deklaruar se masa tregon qartë bashkëpunimin e drejtpërdrejtë të Uashingtonit në masakrën izraelite kundër palestinezëve në Rripin e Gazës.

Rreth 23000 palestinezë janë vrarë dhe 57000 të tjerë janë plagosur në tre muajt që nga 7 tetori, me fëmijë që gjymtohen dhe vriten në një shkallë shkatërruese dhe familje të tëra që vriten çdo ditë.

 

Tags