Janar 10, 2024 07:38 Europe/Tirane
  • Irani dhe Rusia: SHBA-ja kërkon pretekste për të zgjeruar praninë rajonale

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian dhe homologu i tij rus Sergei Lavrov thanë se Shtetet e Bashkuara po përpiqen të sajojnë justifikime për të zgjeruar praninë e tyre rajonale.

Kryediplomatët i bënë komentet në një telefonatë të martën.

Jemeni është zotuar të parandalojë kalimin përmes Detit të Kuq të të gjitha anijeve që janë ose në pronësi të Izraelit ose që shkojnë në portet e regjimit. Vendi thotë se politika do të zgjasë nëse regjimi nuk përfundon luftën gjenocidale që ka zhvilluar kundër Rripit të Gazës me mbështetjen amerikane.

Më shumë se 23200 palestinezë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, kanë vdekur në luftë deri më tani.

Përveç ofrimit të mbështetjes ushtarake dhe politike për luftën, SHBA-ja ka njoftuar një koalicion detar të ngarkuar me patrullimin e Detit të Kuq në përgjigje të sulmeve të Jemenit.

Më herët, SHBA-të u përpoqën, gjithashtu, që Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara të ratifikonte një rezolutë që akuzonte Jemenin për rrezikimin e sigurisë detare në Detin e Kuq.

“Zhvillimet në Detin e Kuq janë të lidhura me Gazën dhe qëndrimin e Shteteve të Bashkuara dhe të regjimit izraelit ndaj Palestinës”, tha Amir-Abdollahian.

“Propozimi i një rezolute të tillë synon më tepër të hapë rrugën për rritjen e pranisë ushtarake amerikane në rajon dhe në Detin e Kuq”, shtoi ai.

Lavrov, nga ana e tij, i konsideroi gjithashtu përpjekjet e SHBA-së kundër Jemenit në Këshillin e Sigurimit që synojnë zgjerimin e pranisë rajonale të Uashingtonit.

“Amerikanët nuk janë aq të interesuar për të gjetur rrënjët...dhe shkaqet kryesore të krizave [ekzistuese]”, shtoi ai.

 

Tags