Janar 18, 2024 07:25 Europe/Tirane
  • Gjermania shqyrton dërgimin e municioneve për tanke në Izrael në mes të luftës gjenocidale të Gazës

Qeveria e Gjermanisë po shqyrton dërgimin e municioneve për tanke në Izrael në mes të luftës gjenocidale kundër Gazës, ka raportuar revista gjermane ‘Der Spiegel’, ndërsa qeveritë perëndimore vazhdojnë të mbështesin regjimin e Tel Avivit në masakrën e tij të vazhdueshme.

Izraeli i kërkoi Gjermanisë në nëntor që të miratonte dërgimin e rreth 10,000 predhave të municionit preciz 120 milimetër të prodhuar nga Rheinmetall, thuhet në raport.

Departamentet e përfshira tashmë kanë rënë dakord plotësisht në prapaskenë për të përmbushur një kërkesë nga qeveria izraelite.

Ambasadori izraelit në Gjermani, Ron Prosor falënderoi qeverinë gjermane për mbështetjen e pandërprerë që ka treguar.

“Që nga 7 tetori, Gjermania ka qëndruar padyshim pranë Izraelit dhe ka shprehur mbështetjen e saj pa u kursyer”, tha Prosor për ‘Der Spiegel’. “Izraeli e falënderon Gjermaninë për këtë”, shtoi ai.

Kancelari gjerman Olaf Scholz theksoi se dërgesat e armëve ishin gjithashtu të mundshme.

Sipas raportit, për të adresuar menjëherë kërkesën, po shqyrtohet lirimi i municioneve nga rezervat e ushtrisë gjermane, pasi industria nuk është në gjendje të sigurojë municionin e dëshiruar me saktësi menjëherë.

Në nëntor, përveç Gjermanisë, Izraeli u kishte kërkuar edhe partnerëve të tjerë ndihmë ushtarake për shkak të përdorimit të madh të municioneve kundër Gazës.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden miratoi dërgimin e 14,000 predhave të municionit të tankeve për gati 106 milionë dollarë në fillim të dhjetorit, duke e anashkaluar Kongresin.

Gjenocidi izraelit në Gaza i mbështetur nga Perëndimi është përshkallëzuar për shkak të mbështetjes së vazhdueshme të qeverive perëndimore, pasi ato kanë armatosur me këmbëngulje Izraelin dhe kanë mbështetur regjimin sionist me shuma të mëdha fondesh.

 

Tags