Janar 18, 2024 07:46 Europe/Tirane
  • Pakistani shënjestron strehimoret e terroristëve në fshatin kufitar pranë Iranit

Forcat pakistaneze vendosën avionë luftarakë dhe dronë që synonin strehimoret e terroristëve në fshatrat kufitare me Iranin.

Duke lëshuar një deklaratë, Ministria e Jashtme pakistaneze tha se Islamabadi ka vënë në shënjestër pozicionin e një grupi terrorist pakistanez.

Pakistani ka kryer një sërë sulmesh ushtarake në ato që tha se ishin strehë të militantëve separatistë në fshatrat pranë kufijve të Iranit.

Disa shpërthime u dëgjuan në Iranin juglindor herët të enjten, pasi Pakistani konfirmoi se kishte goditur strehëzat e terroristëve në provincën Sistan-Baluchestan.

Thuhet se nga këto sulme ajrore kanë mbetur të vrarë 3 gra dhe 4 fëmijë, të cilët të gjithë janë shtetas joiranianë.

Në fillim të kësaj jave, Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) lëshoi një batare raketash balistike në provincën Balochistan të Pakistanit jugperëndimor, duke synuar selinë e grupit terrorist Jaish-al-Zulm (i ashtuquajturi ‘Jaish-ul-Adl’).

Gjithashtu, në një sulm terrorist, të mërkurën, një oficer i Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) ra dëshmor në juglindje të vendit.

Irani dhe Pakistani kanë theksuar gjithmonë luftën kundër terrorizmit në të dyja anët e kufijve të tyre të ndërsjellë.

 

Tags