Janar 20, 2024 07:59 Europe/Tirane
  • Pakistani njofton rivendosjen e plotë të marrëdhënieve me Iranin pas tensioneve

Pakistani ka njoftuar një rivendosje të plotë të marrëdhënieve diplomatike me Iranin pas një përshkallëzimi të paprecedentë të tensioneve ndërkufitare për operacionet kundër terrorizmit.

Njoftimi u bë të premten pasi kryeministri i përkohshëm i Pakistanit Anwar-ul-Haq Kakar mbajti një takim urgjent sigurie me shefat e ushtrisë dhe të inteligjencës për të diskutuar turbulencat e fundit.

Raportet e mediave të Pakistanit thanë se Islamabadi ra dakord të rifillojë nivelin e plotë të marrëdhënieve diplomatike me Iranin dhe se ambasadorët e Iranit dhe Pakistanit së shpejti do të dërgohen në misionet e tyre.

Kakar tha të premten se ishte në interesin e Iranit dhe të Pakistanit që të ndërmarrin hapa për të rivendosur marrëdhëniet e tyre në nivelet para tensioneve të fundit.

Kryeministri tha se ishte “në interes të të dy vendeve të ndërmarrin hapa për të rikthyer marrëdhëniet në atë nivel që ishte para 16 janarit”.

Kakar shtoi se Pakistani “do të mirëpresë dhe reciprokojë të gjitha masat pozitive nga pala iraniane” në lidhje me sa më sipër.

Ai tha se Pakistani dhe Irani janë “dy vende vëllazërore që historikisht kanë gëzuar marrëdhënie vëllazërore dhe bashkëpunuese të shënuara nga respekti dhe dashuria”.

Kakar shtoi se Pakistani është një vend që i bindet ligjit, një vend paqedashës që kërkon marrëdhënie miqësore dhe bashkëpunuese me të gjitha vendet, veçanërisht me fqinjët e tij.

Më herët gjatë ditës, ministri i Jashtëm pakistanez Jalil Abbas Jilani dhe homologu i tij iranian Hossein Amir-Abdollahian zhvilluan një bisedë telefonike, duke bërë thirrje për bashkëpunim më të ngushtë në fusha të ndryshme, duke përfshirë luftën kundër terrorizmit dhe rritjen e sigurisë kufitare.

“Jilani shprehu gatishmërinë e Pakistanit për të punuar me Iranin për të gjitha çështjet bazuar në një frymë besimi dhe bashkëpunimi reciprok”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme të Pakistanit. Ai nënvizoi nevojën për bashkëpunim më të ngushtë në çështjet e sigurisë.

Ministri i Jashtëm iranian tha gjithashtu në një deklaratë se sovraniteti dhe integriteti territorial i Pakistanit përbën “shqetësim të madh për ne dhe është e domosdoshme që të dy vendet të punojnë së bashku për të neutralizuar dhe shkatërruar kampet terroriste në Pakistan”.

Duke folur për operacionin e fundit iranian kundër grupit terrorist Jaish ul-Adl në Pakistan, Amir-Abdollahian tha se operacioni u krye për të neutralizuar një kërcënim të afërt terrorist.

Më 16 janar, Republika Islamike e Iranit nisi sulme të njëkohshme me dron dhe raketa në dy bazat e Jaish ul-Adl, një grup terrorist që u formua në vitin 2012 dhe ka kryer disa sulme në tokën iraniane në vitet e fundit.

Grupi mori përgjegjësinë për një sulm në dhjetor 2023 në një stacion policie në qytetin juglindor Rask, që vrau të paktën 11 oficerë policie iranianë. Më 10 janar, një tjetër sulm nga grupi vrau një oficer në një stacion policie në qytet.

Pakistani kreu sulme të enjten kundër, siç i quajti, bazave të Frontit Çlirimtar Baluch separatist dhe Ushtrisë Çlirimtare Baluche në rajone afër kufirit të Iranit, me Teheranin që e dënoi sulmin si të papranueshëm dhe të pabalancuar.

 

Tags