Shtator 15, 2021 15:40 Europe/Tirane
  • Cili ishte qëllimi i vizitës së papritur të Assad në Kremlin?

Cili është qëllimi i kësaj vizite të papritur të Presidentit Assad në Kremlin e cila ka befasuar analistët, një vizitë ku presidenti rus uroi fillimisht homologun e tij sirian për ditëlindjen, një shenjë se lidhjet reciproke Assad-Putin janë më shumë se protokoll, pastaj denoncoi "këta terroristë dhe këto forca të huaja që pushtojnë pjesë të tëra të Sirisë pa mandat të OKB-në dhe pa dritën jeshile nga Damasku dhe që parandalojnë vendosjen në binarët e rindërtimit të vendit "?

Niveli i parë i analizës padyshim që do të fokusohej në atë që ka të ngjarë të ndodhë në Siri pas marrjes së Daraas, kësaj province strategjike që marrëveshjet e vitit 2018 Rusi-Izrael-SHBA e kishin bërë pak a shumë të sigurt për agjentët "sirianë" të Izraelit. Rusia e vitit 2021 të tërhiqte mbështetjen e saj prej kësaj marrëveshjeje, padyshim në mbështetje të ushtrisë siriane, por gjithashtu edhe të Rezistencës me të cilën Moska me të vërtetë ka filluar të krijojë një "aleancë". Gazeta izraelite Jerusalem Post dy ditë më parë shkroi: " Rusia nuk ka ndalur kurrë së luajtur në terrenin e boshtit iranian ... Në Golan, na hodhi hi në sy kur i premtoi Izraelit të mbante Hezbollahun në një distancë prej 80 kilometra larg kufijve izraelitë, një Hezbollah që e pamë të dilte menjëherë para hundës tonë, i maskuar si ushtarë sirianë, një Hezbollah i cili tani është në procesin e shtrirjes së bazave të tij balistike në Golanin Sirian, pajisjet e tij elektronike të luftës kundër qielli izraelit, pra në kolonitë tona ... Dhe sot kjo e njëjta Rusi po na bën të njëjtën gjë në Daraa, krahinë tjetër në kufi me Golanin, ku pseudo-armëpushimi është në prag të dëbimit të aleatëve tanë midis Druzëve sirianë". Gazeta gjithashtu renditi në mesin e numrit të mëkateve të Kremlinit dritën e tij të gjelbër për vendosjen e radarëve "iranianë" në Sirinë lindore, "radarë të aftë edhe për të interceptuar avionët tanë të fshehtë apo edhe ato pajisje luftarake elektronike iraniane që e kanë privuar Izraelin aftësia për të përsëritur sulmet e tij me dronë kundër instalimeve të energjisë siriane në Homs ose diku tjetër, për të parandaluar gjithë këtë trafik energjie që po formohet midis Iranit, Libisë, Jordanisë dhe Egjiptit, në kurriz të Izraelit ":" Kjo është goditja më fatale kundër aftësive ajrore të Izraelit në Siri sepse, përveç një mbrojtje anti-ajrore të përforcuar e cila intercepton masivisht  raketat tona ajër-tokë, shfaqja e pajisjeve iraniane të luftës elektronike e privon Izraelin nga aftësia për të kryer luftën e tij ajrore me dronë ”! Padyshim që vajtimi i JP mbi aktet ruse të "tradhtisë" kundër Izraelit mund të ketë homologun e saj turk, veçanërisht pasi presidenti rus aludoi në mënyrë të nënkuptuar për Turqinë, një nga dy fuqitë e huaja të pranishme pa një mandat sirian në këtë vend. Siria natyrisht mendon të rikthehet në Idlib ku Sulltani, pavarësisht viteve të pushtimit, fillon të shfaqë shenja të mbarimit të energjisë. Kanë kaluar ditët kur Rusia toleroi veprimet e ushtrisë turke në Idlib dhe sulmet ruse po rriten në mënyrë eksponenciale. Sipas Avia.pro, "Gjatë dy javëve të fundit, avionët dhe bombarduesit rusë kanë ndërmarrë sulme masive kundër pozicioneve të terroristëve në provincat siriane të Idlib dhe Latakia. Në të njëjtën kohë, disa burime raportojnë se Rusia dhe Siria po përgatiten në të ardhmen e afërt për të filluar një ofensivë në pjesën jugore të Idlibit në mënyrë që të rimarrin kontrollin e territorit. JP kishte të drejtë: "Ka mundësi që Siria të jetë vendi i dytë ku amerikanët do të tërhiqeshin, të kapur midis raketave siriane M-600 dhe dronëve irakianë, amerikanët do të largoheshin dhe do të linin Izraelin për të luftuar i vetëm"./ParsToday