Tetor 14, 2021 09:00 Europe/Tirane
  • Protestat e bahrejnasve kundër kompromisit me regjimin sionist

Bahrejnasit protestuan mbrëmjen e së mërkurës në shenjë proteste ndaj kompromisit të regjimit Al Khalifa me sionistët.

Sipas shoqërisë Al-Wefaq të Bahrejnit, me mbështetjen e Ajetollah Issa Kassem, udhëheqësit të Lëvizjes Islamike të Bahrejnit, protestuesit dënuan kompromisin me regjimin sionist dhe kërkuan lirimin e menjëhershëm të të burgosurve politikë. Ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid kohët e fundit udhëtoi për në Bahrejn për të përuruar ambasadën izraelite në Manama dhe u takua me mbretin Hamad bin Isa Al Khalifa. Pas vizitës së Lapid në Bahrejn, populli i Bahrejnit protestoi kundër kompromisit dhe vizitës së zyrtarit sionist. Bahrejnasit brohoritën parulla të tilla si "Dil nga Bahrejni", "Vdekje Izraelit" dhe "Jo ambasadës sioniste në Bahrejnin Islamik" dhe përsëritën kundërshtimin e tyre të fortë ndaj normalizimit të marrëdhënieve me regjimin sionist. Marrëveshja e kompromisit midis Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahrejnit dhe regjimit sionist u nënshkrua zyrtarisht më 15 shtator 2020 në prani të ish -presidentit amerikan Donald Trump. Hapja e ambasadës sioniste në Manama ka ngjallur protesta të forta edhe nga grupet palestineze ku Hamas al-Zahar, anëtar i byrosë politike të Hamasit, dënoi ashpër vizitën e Lapid në Bahrejn, duke thënë se ajo ishte një "tradhti"./ParsToday