Janar 12, 2022 10:47 Europe/Tirane
  • Marrëveshja bërthamore dhe ankthi i Izraelit

Zëdhënësi i diplomacisë amerikane, Ned Price, i cili u ankua të martën për mungesën e progresit në bisedimet e Vjenës midis Iranit dhe G4+1, nuk mundi të bindte se Amerika do të përfundonte, si në 2015, duke dalë me kokën lart nga përballja kundër Iranit.

Edhe Franca e cila vazhdon vasalitetin e verbër dhe rolin e saj të policit të keq, duke kritikuar ende Iranin për refuzimin e tij për të "përmbushur angazhimet e tij", duhet ta pranojë, se Raisi e ka luajtur me mjeshtëri lojën e tij: kjo politikë iraniane  e shkopit dhe karrotës që u kërkon amerikanëve të heqin të gjitha sanksionet kundër Iranit përpara se negociohet ndonjë çështje, kjo e kombinuar me demonstrime të njëpasnjëshme të forcës, duket se ka filluar të japë fryte. Në kapitullin e tërheqjeve të SHBA-së përballë Iranit që kur u hapën negociatat në Vjenë amerikanët nuk kanë marrë autorizimin e Iranit as për t'iu afruar tryezës së bisedimeve, poshtërim suprem, për t'i ndëshkuar për gjitha shkeljet që i bënë ligjit ndërkombëtar, paralelisht vjen goditja tjetër nga Irani që i detyrohet aleatëve të tij besnikë brenda boshtit të Rezistencës: "Iranianët i kanë sjellë Shtetet e Bashkuara atje ku kanë vetëm një zgjedhje: ose do të mbrojnë Izraelin, ose do të mbrojnë veten. Të sulmuar çdo ditë në Irak dhe Siri, nëse vazhdojnë të qëndrojnë në rajon për shkak të dashurisë për entitetin sionist, në rastin më të mirë do të duhet të vuajnë poshtërimin e përditshëm dhe humbjet dhe dëmet më të këqija. Nëse hakmerren ndaj sulmeve, ata do të ndëshkohen. Nëse ata nuk përgjigjen, është Izraeli ai që çdo ditë është më shumë i rrethuar", shkruan redaktori i Rai al Youm, i cili tallet me kërcënimet e Bennett kundër Iranit që bëjnë edhe zyrtarët izraelitë të qeshin! “Kushdo që dëgjon deklaratat dhe kërcënimet e zyrtarëve izraelitë kundër bisedimeve për heqjen e sanksioneve në Vjenë, do të kuptojë se këto kërcënime janë për shkak të shqetësimit dhe dëshpërimit, jo për shkak të fuqisë dhe besimit në vetvete”, tha ai. “Kryeministri izraelit Naftali Bennett deklaroi të hënën më 10 janar se Izraeli nuk do të jetë i detyruar nga asnjë marrëveshje bërthamore me Iranin dhe do të vazhdojë ta konsiderojë veten të lirë të veprojë pa kufizim kundër armikut të tij të betuar. Megjithatë ne kemi dëgjuar kërcënime të tilla më shumë se një herë që nga viti 2017, kur Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore, nën presionin e ish-kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, një tërheqje për të shumica e zyrtarëve izraelitë kafshojnë gishtat. Sionistët ishin në gjendje të vrisnin vetëm disa shkencëtarë iranianë. Nëse vende si Kina, Rusia, Shtetet e Bashkuara apo edhe Franca dhe Britania e Madhe kërcënojnë, është ende e kuptueshme. Por është qesharake që një regjim që u mund në Gaza nga raketat palestineze të prodhuara në vend, dhe ministri i mbrojtjes i të cilit i kërkoi shpejt ndihmë Uashingtonit, guxon të kërcënojë Iranin. " Entiteti sionist tani është aq i diskredituar sa që edhe Joe Biden refuzon të ftojë Bennett të vizitojë Uashingtonin, apo edhe të flasë me të në telefon. Ai dërgoi këshilltarin e tij për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan në Tel Aviv për të informuar zyrtarët izraelitë se Shtetet e Bashkuara nuk do të mbështesin asnjë agresion kundër Iranit dhe se prioritetet e tyre janë të kufizuara në konflikte më të rëndësishme për sigurinë kombëtare. Institucionet ushtarake sioniste besojnë se Irani është i fortë dhe nuk nxiton për të arritur një marrëveshje bërthamore. Ai refuzon të bëjë ndonjë lëshim për kërkesat e tij legjitime për kompensim, heqjen e sanksioneve dhe dhënien e garancive, dhe Izraeli nuk ka zgjidhje tjetër veçse të pranojë marrëveshjen e re”. Dhe Rai al-Youm vazhdon: “E gjithë kjo na çon në përfundimin e mëposhtëm: Irani do të jetë fituesi i madh pavarësisht nëse nënshkruhet një marrëveshje e re apo jo, sepse ai ka një arsenal raketash precize dhe dronë të avancuar dhe ka shumë përvojë në fushën bërthamore. Mbi të gjitha, ai gëzon ndikim të madh në rajon dhe mbështetet nga boshti i Rezistencës. Regjimi sionist nuk arriti të parandalonte marrëveshjen bërthamore, ashtu siç nuk arriti tu imponohej gjashtë vendeve të mëdha dhe të ulej në tryezën e bisedimeve në Vjenë, madje as të vendoste në rendin e ditës raketat iraniane. Dhe të mendosh se Bennett pretendon se nuk do të respektojë marrëveshjen bërthamore. Ku i ka trutë ai? "/ParsToday