Janar 12, 2022 16:48 Europe/Tirane
  • Jemeni: Sulmet saudite ndaj objekteve të ujit në Sa'ada 'krim lufte'

Zyrtarët jemenas kanë denoncuar si krim lufte sulmet e fundit ajrore saudite që synonin objektet ujore që ofrojnë ujë për dhjetëra mijëra njerëz në provincën Sa'ada.

Të martën vonë, avionët luftarakë sauditë kryen tre sulme ajrore mbi rezervuarët e projektit të ujit të qytetit Sa'ada në stacionin e ujit Talmus. Duke folur nga vendi i sulmit, zëvendësministri i Ujit dhe Mjedisit Hanin al-Darib tha të mërkurën se "Këta tankerë dhe ky institucion ofrojnë furnizim me ujë për 130,000 civilë". Al-Darib i tha rrjetit të lajmeve al-Masirah se sulmet ndodhën në mes të një mungese të rëndë të karburantit në vend, gjë që ka përkeqësuar vuajtjet e banorëve të qytetit Sa'ada. Zyrtari jemenas theksoi se projekti i ujit të pijshëm ishte një objekt civil, dhe u kërkoi organizatave ndërkombëtare që të përmbushin përgjegjësitë e tyre ndaj grave dhe fëmijëve në Sa'ada./ParsToday