May 13, 2022 09:15 Europe/Tirane
  • Emiri i Katarit vlerëson mikpritjen e Iranit

Në një mesazh në Twitter, Emiri i Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, falënderoi Iranin për mikpritjen e tij të ngrohtë gjatë vizitës së tij në Teheran.

Sipas Iran Press , Emiri i Katarit postoi një foto të tij me Presidentin e Republikës Islamike të Iranit në Twitter dhe shkroi:  “Falënderoj zotin Ebrahim Raisi, President i Republikës Islamike të Iranit, që më priti ngrohtë gjatë vizitës sime në Teheran. “Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani” tha se gjatë kësaj vizite ka biseduar me Presidentin e Republikës Islamike të Iranit për dimensionet e bashkëpunimit dypalësh në fusha të ndryshme, duke shtuar se gjatë vizitës zyrtarët e të dy vendeve kanë biseduar për mënyrat për forcimin e sigurinë dhe stabilitetin në rajon, si dhe shkëmbyen mendime për zhvillimet aktuale në botë dhe rajon. Emiri i Katarit në një konferencë të përbashkët për shtyp me Presidentin e Republikës Islamike të Iranit të enjten, duke shprehur kënaqësinë për praninë e tij në Iran, i cilësoi marrëdhëniet mes dy vendeve si të forta, të qëndrueshme dhe të bazuara në fqinjësi të mirë. Emiri i Katarit u takua edhe me Ajatollah Khamenei, liderin suprem të Revolucionit Islamik. Duke shprehur kënaqësinë e tij për vizitën e tij të dytë në Iran, ai vuri në dukje pozicionin e spikatur të Liderit Suprem të Revolucionit Islamik në botën islame dhe për marrëdhëniet ekonomike ndërmjet Iranit dhe Katarit tha:  “Komiteti ekonomik mes dy vendeve është aktivizuar dhe shpresojmë që bashkëpunimi ekonomik të përmirësohet ndjeshëm . Emiri i Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, të enjten në krye të një delegacioni të lartë politik dhe ekonomik mbërriti në Teheran për t'u takuar me zyrtarë të lartë të Republikës Islamike të Iranit./ParsToday