Shtator 16, 2022 09:36 Europe/Tirane
  • SHBA duhet të marrë 'masa për ndërtimin e besimit'

Presidenti iranian Ebrahim Raeisi tha se "SHBA-ja duhet të marrë masa për ndërtimin e besimit" në mes të negociatave në vazhdim mbi rivendosjen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Raisi i bëri këto komente të enjten në një intervistë me rrjetin televiziv Al Jazeera të Katarit. Kur u pyet për potencialin e bisedimeve të drejtpërdrejta midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara mbi marrëveshjen, ai tha: "Bisedimet e drejtpërdrejta me SHBA-në për marrëveshjen bërthamore nuk kanë asnjë dobi". Raisi kritikoi gjithashtu një sërë sanksionesh të reja që Uashingtoni ka vendosur ndaj Iranit, duke pyetur: "Nëse Uashingtoni dëshiron një marrëveshje, pse zbaton sanksione të reja gjatë rrjedhës së bisedimeve bërthamore?" Më tej, ai vuri në dukje: "Ne jemi të vendosur të mbrojmë të drejtat e Iranit dhe të popullit të tij" gjatë negociatave. Presidenti iranian shtoi se heqja e re e mundshme e sanksioneve amerikane duhet të shoqërohet me "garanci" përkatëse. Raisi tha gjithashtu se Perëndimi duhet t'i kërkojë regjimit izraelit të ndalojë programin e tij të armëve bërthamore në vend që të bëjë presion kundër Iranit për aktivitetet e tij paqësore bërthamore. "Përpara se të na kërkojë të ndalojmë aktivitetet tona bërthamore, Perëndimi duhet t'ia bëjë këtë kërkesë regjimit sionist që zotëron armë të shkatërrimit në masë," tha ai. Raisi, ndërkohë, preku bisedimet në vazhdim midis Iranit dhe Arabisë Saudite që synojnë të zgjidhin mosmarrëveshjet midis dy palëve. "Bisedimet me Arabinë Saudite vazhdojnë. Kemi mbajtur pesë raunde bisedimesh dhe do të vazhdojmë të mbajmë më shumë," tha presidenti iranian. Duke iu referuar dështimit të Irakut për të formuar një qeveri, Raisi tha: "Do të ishim shumë të kënaqur të dëshmojmë formimin e një qeverie të fortë në Irak." Presidenti iranian gjithashtu, tha: "Problemet e rajonit do të ishin të zgjidhshme nëse forcat e huaja ndalonin ndërhyrjen e tyre në çështjet rajonale", dhe shtoi: "Irakianët nuk duhet të lejojnë praninë e amerikanëve në vendin e tyre". Presidenti iranian më në fund trajtoi çështjen e një armëpushimi në Jemen që ka filluar të zbatohet në prill 2022. Presidenti Raisi tha se në mënyrë që armëpushimi të hynte në një gjendje të përhershme, koalicioni agresor duhej të hiqte një bllokadë që ka vendosur kundër Jemenit që nga fillimi i pushtimit./ParsToday