Mars 15, 2023 08:38 Europe/Tirane
  •  Irani do të rifillojë fluturimet me Arabinë Saudite

Organizata e Aviacionit Civil të Iranit (CAO) njoftoi se fluturimet midis Iranit dhe Arabisë Saudite do të rifillojnë pas lëshimit të lejeve zyrtare, pasi Teherani dhe Riadi rivendosën lidhjet pas shtatë vjetësh.

Xhafar Jazarlou, zëdhënësi i CAO, e bëri njoftimin të martën dhe tha se rifillimi i fluturimeve të pasagjerëve midis Iranit dhe Arabisë Saudite varet nga autorizimi zyrtar nga autoriteti i aviacionit. “Pas studimit të çështjes, do të jepen lejet e nevojshme dhe zyrtare për këto fluturime dhe do të kryhen fluturime ndërmjet dy vendeve”, tha Jazarlou në një intervistë për agjencinë e lajmeve Tasnim. Tasnim shtoi se një nga pikat e marrëveshjes së fundit Iran-Arabi Saudite ishte lehtësimi i fluturimeve për pelegrinazh në qytetin e shenjtë iranian të Mashhadit. Pas disa ditë negociatash intensive të organizuara nga Kina, Irani dhe Arabia Saudite më në fund arritën një marrëveshje për të rivendosur marrëdhëniet diplomatike dhe për të rihapur ambasadat dhe misionet brenda dy muajsh.