Janar 07, 2024 19:24 Europe/Tirane
  • Ushtria izraelite grabit 25 milionë dollarë para dhe objekte ari nga banorët e Gazës

“Ushtria izraelite ka grabitur para dhe objekte ari në vlerë prej afro 25 milionë dollarësh nga shtëpitë e palestinezëve në të gjithë Rripin e Gazës në mes të rrënimeve të një lufte tre-mujore”, sipas një raporti nga Zyra e Medias në Gaza.

Zyra për Media e qeverisë së Gazës raportoi të shtunën se dhjetëra dëshmi nga banorët e Gazës janë dhënë për vjedhjen e parave, floririt dhe antikave me vlerë 90 milionë shekel (24.5 milionë dollarë) nga ushtria izraelite që nga 7 tetori.

“Operacionet e vjedhjes ndodhën në mënyra të ndryshme, e para prej të cilave ishte në pikat e kontrollit, si në rrugën Salah al-Din, ku ata vodhën nga njerëzit e zhvendosur që ishin zhvendosur nga veriu i Rripit të Gazës për në jug, çantat e tyre me pasuritë e tyre të vlefshme të tilla si para, ar dhe artefakte”, thuhet në raport.

Raporti zbuloi gjithashtu se forcat izraelite vodhën edhe nga shtëpitë, banorëve të të cilave u kërkua të evakuoheshin; shumica ndodhi në qytetin Beit Lahia në veri të Gazës.

Ata “kanë shkrepur fotografi kujtimi dhe videoklipe për këtë krim, disa prej të cilave janë postuar në llogaritë e tyre në mediat sociale”, shtoi raporti.

Gjithashtu, raporti tha se gazeta izraelite “Yedioth Ahronoth” e dokumentoi krimin duke e përshkruar atë si një “vjedhje sistematike të parave të Gazasve”.

Deri më tani, nuk ka pasur asnjë koment nga autoritetet izraelite në lidhje me akuzat.

Në një raport muajin e kaluar, “Euro-Med Human Rights Monitor” zbuloi se forcat izraelite janë duke plaçkitur sistematikisht shtëpitë e palestinezëve në të gjithë territorin e rrethuar, duke vjedhur pronat e tyre, përveç vrasjes së mijëra civilëve në Rripin e Gazës.

Ai shtoi se ushtarët izraelitë marrin pjesë dhe janë dëshmitarë të vjedhjes së qëllimshme të aseteve dhe parave të civilëve palestinezë, duke përfshirë kompjuterë, laptopë, flori dhe sasi të mëdha parash.

Që nga fillimi i agresionit të tij ushtarak, regjimi sionist ka vrarë të paktën 22722 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe ka plagosur 58166 të tjerë.

 

Tags