Janar 08, 2024 08:55 Europe/Tirane
  • Inteligjenca amerikane: Izraeli do ta ketë të vështirë kundër Hezbollahut nëse përshkallëzimi rritet

Një vlerësim i inteligjencës amerikane thotë se do të ishte e vështirë për Izraelin të ketë sukses kundër lëvizjes së rezistencës libaneze Hezbollah nëse situata në rajon përshkallëzohet më tej.

Në një raport të botuar nga Washington Post të dielën, e përditshmja amerikane citoi një raport të ri sekret nga Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes së SHBA-së (DIA) të thoshte se "Do të jetë e vështirë për ushtrinë izraelite të ketë sukses, sepse asetet dhe burimet e saj ushtarake do të shpërndahen shumë duke pasur parasysh konfliktin në Gaza".

Duke nënvizuar se Hezbollahu ka luftëtarë të trajnuar mirë dhe dhjetëra mijëra raketa, gazeta iu referua një fjalimi të së premtes nga udhëheqësi i lëvizjes së rezistencës libaneze, Sejed Hasan Nasrallah, i cili u zotua për një përgjigje ndaj përpjekjeve izraelite që synojnë zgjerimin e luftës në jug të Libanit.

E përditshmja amerikane tha gjithashtu se Biden kishte dërguar ndihmësit e tij të lartë në Azinë Perëndimore me një objektiv kritik për të parandaluar shpërthimin e një lufte të plotë midis Izraelit dhe Hezbollahut.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të mbërrijë në Izrael të hënën, ku do të diskutojë hapat specifikë për të shmangur përshkallëzimin, tha zëdhënësi i tij, Matt Miller, përpara se të hipte në një aeroplan për në Tel Aviv.

“Nuk është në interesin e askujt – as të Izraelit, as të rajonit, as të botës – që ky konflikt të përhapet përtej Gazës”, tha Miller.

Gazeta citon zyrtarët amerikanë të kenë thënë se ata janë të shqetësuar se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mund ta shohë një luftë të zgjeruar në Liban si çelësi për mbijetesën e tij politike mes kritikave të brendshme.

 

Tags