Janar 14, 2024 07:47 Europe/Tirane
  • Rezistenca irakiane godet bazat amerikane në Siri në shenjë proteste ndaj pushtimit dhe sulmeve të Izraelit në Gaza

Luftëtarët irakianë të Rezistencës kanë goditur dy baza ushtarake që strehojnë forcat pushtuese amerikane në Siri në shenjë proteste ndaj pranisë së SHBA-së në Irak dhe në mbështetje të palestinezëve në Rripin e Gazës në mes të sulmit ushtarak të regjimit izraelit.

Rezistenca Islamike në Irak, një grup ombrellë i lëvizjeve antiterror të vendit, njoftoi të shtunën këtë zhvillim në një deklaratë.

Rezistenca irakiane tha se luftëtarët e saj kishin lëshuar dronë për të goditur objektivat, të cilat i identifikoi si dy baza pushtuese amerikane në fushën e naftës al-Omar dhe al-Karjatu’l-Khadra (Fshati i Gjelbër) në provincën siriane lindore Dejr al-Zur.

Rezistenca tha se kishte kryer sulmet “në vazhdimësi të rrugës sonë të rezistencës ndaj forcave pushtuese amerikane në Irak dhe në rajon”.

Një koalicion i udhëhequr nga SHBA-ja hyri në Irak dhe në Siri në vitin 2014 me pretekstin e luftimit të grupit terrorist takfirist ISIS, dhe është ende i pranishëm në ato vende, megjithëse grupi terrorist u mposht në fund të vitit 2017.

Kryeministri irakian Mohammed Shia al-Sudani tha së fundmi se qeveria e tij po planifikon të ngrejë një komitet për të koordinuar largimin e forcave amerikane.

Diku tjetër në deklaratë, rezistenca irakiane tha se sulmet u zhvilluan gjithashtu “në përgjigje të masakrës ndaj popullit tonë në Gaza nga entiteti sionist”.

Agresioni i pamëshirshëm ushtarak izraelit, i cili filloi më 7 tetor 2023, deri më tani ka vrarë të paktën 23843 njerëz, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, ndërsa 60317 të tjerë janë plagosur.

SHBA-ja ka ofruar mbështetje të bollshme ushtarake për luftën gjenocidale të Izraelit, duke armatosur regjimin me më shumë se 10 mijë ton pajisje ushtarake.

Uashingtoni ka mbështetur gjithashtu sulmin izraelit si një shembull ‘i vetëmbrojtjes’, duke bllokuar kalimin e të gjitha rezolutave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që kërkonin ndërprerjen e agresionit të regjimit sionist.

 

Tags