Janar 20, 2024 07:25 Europe/Tirane
  • Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze: Izraeli bombardon spitalin në jug të Gazës

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze ka thënë se Izraeli bombardoi një spital në Khan Younis dhe ushtria e regjimit në qytet thuhet se kërcënoi edhe ato pak objekte të kujdesit shëndetësor ende të hapura në Rripin e rrethuar të Gazës.

Gjysmëhëna e Kuqe tha të premten se personat e zhvendosur u plagosën ‘për shkak të të shtënave intensive nga dronët izraelitë që synonin qytetarët në spitalin Al-Amal’ si dhe bazën e agjencisë së shpëtimit, raportoi Reuters.

Tanket e ushtrisë izraelite iu afruan gjithashtu spitalit më të madh të mbetur në funksion të Gazës, spitalit Naser, ku njerëzit raportuan se kishin dëgjuar të shtëna predhash nga perëndimi.

Ministria e shëndetësisë në Gaza tha se të paktën 142 palestinezë janë vrarë dhe 278 të tjerë janë plagosur në Gaza gjatë 24 orëve të fundit në Khan Younis, duke e çuar numrin e të vdekurve gjatë më shumë se tre muajve të luftës atje në 24762.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha në një deklaratë se shumica e 36 spitaleve të enklavës janë dëmtuar nga bombardimet izraelite. Vetëm 15 spitale janë pjesërisht funksionale dhe ato funksionojnë deri në trefishin e kapacitetit të tyre, pa karburant ose furnizime të duhura mjekësore, thuhet në të.

Të enjten, lëvizja e rezistencës palestineze Hamas njoftoi shkatërrimin e më shumë se 390 shkollave, universiteteve dhe institucioneve arsimore në mbi 100 ditë bombardime brutale të Rripit të rrethuar nga regjimi izraelit.

Lëvizja e Rezistencës tha: “Më shumë se 390 shkolla, universitete dhe institucione arsimore janë shkatërruar në 100 ditë, më e fundit prej të cilave ishte bombardimi i Universitetit Al-Isra dhe ribombardimi i Universitetit Islamik sot”.

Hamasi tha se shkatërrimi i ndërtesave të shkollave dhe universiteteve në Rripin e Gazës “është një krim lufte dhe sjellje kriminale që synon të shkatërrojë të gjithë komponentët e jetës njerëzore”.

Grupi i rezistencës deklaroi se Izraeli po synon qëllimisht sistemin arsimor për të gërryer identitetin kombëtar të palestinezëve.

Ministria e Arsimit e Gazës njoftoi të martën se 4368 studentë janë vrarë, ndërsa pothuajse 8000 janë plagosur që nga fillimi i agresionit izraelit në Rripin e Gazës më 7 tetor.

Numri i mësuesve të vrarë është 231 mësues dhe 756 të tjerë janë plagosur.

Bombardimet e pamëshirshme të Izraelit kanë vënë në shënjestër gjithashtu 65 shkolla të lidhura me Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët (UNRWA).

 

Tags